Komisia nezistila zdroj úniku ruténia Ru-106, hovorí švédsky SSM

0
66
Namerané ruténium na jeseň 2017. Grafika: Guardian | Zdroj: IRSN

Komisia vytvorená na vyšetrenie zvýšenej koncentrácie rádioaktívneho izotopu ruténium-106 (Ru-106) vlani v ovzduší v Európe a Rusku, nebola schopná potvrdiť zdroj emisií, uviedol šéf švédskeho Úradu pre radiačnú bezpečnosť (SSM).

Nedostatok informácií

Podľa SSM sa druhé zasadnutie komisie, ktorú vytvorili Rusko, Švédsko, Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia, Fínsko a Nórsko, uskutočnilo 11. apríla 2018, ale „dostupné údaje neposkytli dostatok informácií, aby sa dalo overiť, či emisie Ru-106 pochádzajú z niektorej z činností, o ktorých sa predpokladalo, že mohli spôsobiť túto udalosť.“

Komisia však uviedla, že jej členovia môžu naďalej nezávisle analyzovať získané informácie.

Zdroj v Rusku?

Ruská meteorologická služba potvrdila, že „extrémne vysoké“ koncentrácie Ru-106 boli koncom septembra zistené v niekoľkých častiach krajiny. Ruská štátna jadrová korporácia Rosatom reagovala, že emisie do atmosféry nesúviseli s činnosťou jadrového zariadenia Majak, ktoré bolo v roku 1957 miestom jednej z najhorších jadrových nehôd v histórii, kedy došlo k výbuchu v budove s jadrovým odpadom. Dnes je Majak miesto na prepracovanie vyhoreného jadrového paliva.

Niekoľko krajín zaznamenalo v septembri a októbri 2017 zvýšenú hladinu Ru-106 v atmosfére. V novembri 2017 IRSN, technická vetva francúzskeho jadrového dozoru ASN, uviedla, že kontaminácia vznikla niekde v oblasti Uralu v Rusku alebo v Kazachstane.

Nedokázali síce určiť miesto uvoľnenia rádioaktívneho materiálu, ale na základe poznatkov o počasí označili za najviac pravdepodobnú zónu uralských hôr, medzi Uralom a riekou Volga. To by podľa IRSN mohlo ukazovať na Rusko alebo prípadne Kazachstan.

Monitorovacie stanice v Nemecku, Rakúsku, Taliansku a Švajčiarsku zaznamenali od konca septembra 2017 veľmi nízke úrovne Ru-106.

Švajčiarsky federálny úrad verejného zdravotníctva v tom čase oznámil „nízke úrovne rádioaktivity vo vzduchu“. Merania odhalili stopy Ru-106 v aerosóloch, ktoré boli od 25. septembra do 2. októbra zobrané v Ticine, vo Švajčiarsku. Koncentrácia Ru-106 dosahovala približne 40 μBq/m3, čo je 17 000-krát nižšie ako limit pre emisie do ovzdušia.

PRIDAJTE KOMENTÁR

Prosíme, vložte svoj komentár
Tu uveďte svoje meno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.