apríl, 2025

23apr14:0015:30Kozmogénne nuklidy a niektoré ich aplikácie.Prednášajúci: Prof. RNDr. Jozef Masarik, DrSc., KJFB

Viac

Detaily podujatia

Seminár bude venovaný simulácii produkcie kozmogénnych nuklidov. Uvedené budú niektoré ich konkrétne aplikácie. Modeluje sa rýchlosť produkcie kozmogénnych rádionuklidov 10Be, 14C, 26Al, 36Cl, 41Ca, 53Mn a 60Fe v širokej škále meteoritov, t. j. v obyčajných chondritoch (H, L, LL), uhlíkatých chondritoch, meteoritoch HED, ureilitoch, marťanských meteoritoch, železných meteoritoch a v najvyšších 2 m mesačného povrchu. Nový model, ktorý pokrýva širokú škálu predatmosférických polomerov a podmienok tienenia, je prvou verziou, ktorá plne implementuje primárne a sekundárne α-častice.

Model bol aplikovaný aj na vzorky z povrchu asteroidu Benu. Misia OSIRIS-REx priniesla vzorky 28 regolitov z povrchu Bennu, ktorý bol vystavený vesmírnemu prostrediu. Kozmogénne vzácne plyny a rádionuklidy naznačujú, že horný meter regolitu asteroidu Benu bol vystavený kozmickému žiareniu po dobu 2 až 7 miliónov rokov, čo je v súlade s pozorovaniami diaľkového prieskumu, ktoré naznačujú, že povrch asteroidu je dynamický a pravidelne sa modifikuje pohybom hmoty.

Seminár sa uskutoční v stredu 23. apríla 2025 o 14:00 hod. prezenčne v zasadačke KJFB, F1/364, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK, Mlynská dolina, Bratislava.

Čas

(Streda) 14:00 - 15:30

Lokácia

Katedra jadrovej fyziky a biofyziky (KJFB) FMFI UK

Mlynská dolina, Bratislava

X