Nemecká energetická dilema: Zelená výroba dostala dovoz elektriny do závratných čísiel

Dovoz elektriny v Nemecku vzrástol o neuveriteľných 43 %, čo predstavuje rekord v „zelenej“ výrobe elektriny.

0
215
Výstavba solárnych panelov
Nemecko sa rozhodlo ísť cestou obnoviteľných zdrojov. Akú daň si vypýta toto rozhodnutie?

Nemci už dlho snívajú o energetickom mixe pozostávajúcom len z obnoviteľných zdrojov. I keď niektoré čísla vyzerajú v tabuľkách prívetivo, realita je o dosť drsnejšia. Pravdou je, že v prvej polovici roku 2020 viac ako 50 % elektriny vyrobenej v krajine pochádzalo z obnoviteľných zdrojov. Federálny štatistický úrad oznámil, že to bolo presne 128,4 miliárd kilowatthodín, čo predstavuje 51,8 %. V prvom polroku 2019 bol podiel len 43,4 percenta. Celkovo však množstvo elektriny kvôli pandémii pokleslo takmer o desať percent.

Darilo sa vetru aj slnku

Najvyšší percentuálny nárast zaznamenala elektrina z veterných elektrární na +12,9 %, čo bolo spôsobené najmä veľmi veterným 1. štvrťrokom 2020. S 29 % množstva elektriny dodávanej do siete bola veterná energia podľa štatistikov tiež najdôležitejším zdrojom pre domácu výrobu elektriny v prvej polovici roka.

Prudko vzrástla aj výroba energie z fotovoltaiky. Množstvo solárnej energie dodávanej do siete sa v 1. polroku 2020 zvýšilo o 9,9 % v porovnaní s 1. polrokom 2019, pričom Nemecko ťažilo z obzvlášť slnečnej jari. Naproti tomu množstvo elektriny dodávanej z konvenčných zdrojov energie kleslo o 22,6 percenta. Predovšetkým dodávka elektrickej energie z uhlia bola výrazne nižšia ako v rovnakom období predchádzajúceho roka, a to na úrovni -37,8 %.

Má to však háčik

Hoci sa krajine darilo využívať poveternostné podmienky vo svoj prospech, viacerých odborníkov zaskočil jeden dôležitý fakt. Dovoz elektriny v prvom polroku 2020 stúpol v porovnaní s prvým polrokom 2019 o závratných 43,3 % na 25,7 miliárd kilowatthodín. Jedným z dôvodov bol klesajúci podiel domáceho napájania z väčšinou energeticky úsporných elektrární, ktoré pracujú s jadrovou energiou či zemným plynom.

Aby obyvatelia určitých území Nemecka nežili v 21. storočí po tme, keď nefúkal vietor alebo nesvietilo slnko, elektrina sa na pokrytie dopytu musela doviezť. Hlavnou krajinou, ktorá Nemecku poskytovala zásoby, bolo susedné Francúzsko, ktoré poskytlo zatiaľ 8,7 miliárd kilowatthodín.

Podľa dostupných údajov sa z Nemecka síce stále vyvážalo viac elektriny, ako sa jej doviezlo, no toto množstvo kleslo v prvom polroku 2020 v porovnaní s prvým polrokom 2019 o 11,6 % na 33,6 miliárd kilowatthodín energie. Či toto „zelené“ hospodárenie prinesie vytúžené výsledky, by mali ukázať najbližšie mesiace a roky.