Nemecká vláda nedosiahne dohodu o návrhu zákona o rozšírení jadrovej energie

Nemeckej vláde sa v pondelok nepodarilo dosiahnuť dohodu o návrhu zákona, ktorý by predĺžil životnosť dvoch zostávajúcich jadrových elektrární nad rámec ich plánovaného odstavenia v decembri, uvádzajú správy.

0
39
Nemecká jadrová elektráreň Isar 2
Nemecká jadrová elektráreň Isar 2. Foto: E.ON Kernkraft GmbH - E.ON Kernkraft GmbH

Nemecké ministerstvo hospodárstva v správach uviedlo, že kabinet je v otázke plánov predĺženia politicky rozdelený. Tieto plány by udržiavali dve zostávajúce elektrárne – Isar-2 a Neckarwestheim-2 – pripravené na núdzové použitie aspoň do apríla.

Jediným ďalším komerčným reaktorom v prevádzke v Nemecku je Emsland, ktorého zatvorenie je naplánované na december.

PreussenElektra, vlastník a prevádzkovateľ Isar-2, uviedol, že „potrebuje jasno“ o vládnych plánoch predtým, než sa pohne vpred. Isar-2 bol naplánovaný na týždňovú odstávku koncom tohto mesiaca, aby sa pripravil na predĺženie v roku 2023.

Nemecké federálne ministerstvo hospodárstva a ochrany klímy minulý mesiac uviedlo, že sa dohodlo s prevádzkovateľmi jadrových elektrární Neckarwestheim-2 a Isar-2 o ich potenciálnom predĺžení prevádzky po 31. decembri 2022.

Ministerstvo uviedlo, že tieto dve elektrárne v južnom Nemecku sa budú považovať za prevádzkovú rezervu po konci roka, ale prevádzkovatelia EnBW a PreussenElektra budú musieť urobiť „všetko potrebné“, aby zabezpečili, že bude možná ich ďalšia prevádzka.

Ministerstvo uviedlo, že zníženie výroby jadrovej energie vo Francúzsku v dôsledku nedávnych výpadkov, ktoré majú za následok tlak na trhu s elektrinou a dodávky, je jednou z motivácií rozhodnutia o možnej potrebe udržať nemecké jadrové elektrárne v prevádzke dlhšie.

Prevádzkovatelia sľubujú podporu plánom

Potenciálna dlhodobá prevádzka by nemala trvať dlhšie ako do 15. apríla 2023 a bude zavedená, aby sa predišlo nedostatku energie v južnom Nemecku.

EnBW a PreussenElektra privítali dohodu s vládou a prisľúbili plánom podporu. Obe spoločnosti však varovali pred „finančnými neistotami“ súvisiacimi s nákladmi na dlhšie prevádzkové úsilie. Spoločnosti uviedli, že vláda by mala rozhodnúť o tom, či bude skutočne prevádzkovať Isar-2 a Neckarwestheim-2 začiatkom decembra.

Isar-2 je blok s tlakovodným reaktorom s výkonom 1410 MW nemeckého dizajnu Konvoi. Neckarwestheim-2 je tiež blok typu Konvoi, ale s výkonom 1310 MW. Isar-2 začal komerčnú prevádzku v roku 1988 a Neckarwestheim-2 v roku 1989.