Nový rozpočet Kanady prináša nevídanú podporu jadrovej energie

Jadrová energia sa stala oprávnenou na celý rad daňových stimulov v kanadskom vládnom federálnom rozpočte. Týmto krokom krajina vyrovnáva podmienky pre technológie čistej energie a predstavuje „významnú zmenu v tom, ako federálna vláda pristupuje k jadrovej energii v Kanade“, uviedla kanadská nukleárna asociácia (CNA).

0
49
Darlington Nuclear Power Plant
Kanadská jadrová elektráreň Darlington. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Darlington_Nuclear_Generating_Station_panorama2.jpg

Rozpočet, ktorý bol oznámený v utorok 28. marca, ukazuje jasnú a silnú vládnu podporu tomu, aby jadrová energia zohrávala nenahraditeľnú úlohu pri prechode krajiny na čistú energiu pri zabezpečovaní domácej energetickej bezpečnosti, uviedla CNA.

Kľúčové ustanovenia v rozpočte týkajúce sa jadrovej energie zahŕňajú nový 15 % návratný investičný daňový úver na čistú elektrinu, ktorý možno uplatniť na všetky veľkosti jadrových elektrární vrátane malých modulárnych reaktorov (SMR), veľkých stavieb a nových projektov modernizácie.

Kredit je oddelený od daňového úveru na investície do čistých technológií zavedeného vo federálnom rozpočte na rok 2022. Daňový úver pre čisté technológie poskytne môže byť až do výšky 30 % na neemitujúce technológie výroby elektriny vrátane SMR.

Utorkový rozpočet tiež oznámil 30 % investičný daňový úver na výrobu čistých technológií a ťažbu, spracovanie alebo recykláciu kritických nerastov. Tento nový kredit zahŕňa výrobu zariadení pre jadrovú energiu a spracovanie alebo recykláciu jadrových palív.

Jadrová energia je podporovaná aj prostredníctvom:

  • predĺženia zníženej sadzby dane pre výrobcov technológií s nulovými emisiami vrátane prepracovania paliva a úpravy ťažkej vody,
  • dodatočných 20 miliárd CAD (13,5 miliardy Eur) sa poskytne Kanadskej infraštruktúrnej banke na urýchlenie energetickej transformácie,
  • zvýšeného rozpočtu vo výške 1,3 miliardy CAD na zvýšenie efektívnosti s regulačnými kontrolami a schvaľovaniami, a to aj pre Kanadskú komisiu jadrovej bezpečnosti (CNSC),
  • poskytnutia 500 miliónov CAD počas 10 rokov pre Strategický inovačný fond, ktorý v minulosti podporoval projekty SMR, vrátane spoločností Moltex, Westinghouse a Terrestrial Energy.

Okrem toho rozpočet poskytuje podporu pre širokú škálu iniciatív zameraných na urýchlenie prechodu Kanady na čistú energiu, najmä prostredníctvom elektrifikácie tých sektorov, ktoré sú v súčasnosti závislé od fosílnych palív, vrátane dopravy, budov a priemyslu a výroby vodíka.

Jadrová energia je „základná a nevyhnutná“

 „Dnešný rozpočet predstavuje významnú zmenu v tom, ako federálna vláda pristupuje k jadrovej energii v Kanade,“ povedal John Gorman, prezident a výkonný riaditeľ CNA. „Už nie sme jednoducho ‚na stole‘, ako to povedal premiér Trudeau pred rokom; jadrová energia je teraz uznávaná ako základná a nevyhnutná súčasť kanadského nízkouhlíkového energetického systému.

Rozpočet nasleduje po sérii vyhlásení z minulého týždňa, ktoré uznali a podporili kľúčovú úlohu jadrovej energie v globálnej energetickej transformácii.

Kanadský premiér Justin Trudeau a americký prezident Joe Biden v spoločnom vyhlásení minulý týždeň zdôraznili potrebu urýchliť spoluprácu v oblasti kritických možností čistej energie a dodávateľských reťazcov vrátane pokročilej a konvenčnej jadrovej energie.

Nasledovalo spoločné vyhlásenie Natural Resources Canada a Ministerstva energetiky USA, ktoré poskytlo ďalšie podrobnosti o potenciálnych oblastiach koordinácie a spolupráce.

CNA uviedla, že kanadský jadrový priemysel je povzbudený záväzkom vlády, že jadrová energia zohráva čoraz významnejšiu úlohu v energetickom mixe krajiny.

„Hoci je potrebné prijať ďalšie kroky na zabezpečenie toho, aby sa so všetkými technológiami čistej energie zaobchádzalo rovnako a spravodlivo, dnešný rozpočet je významným krokom k zabezpečeniu toho, aby Kanada zostala globálnym lídrom v rozvoji tejto kriticky dôležitej technológie čistej energie,“ uvádza sa v správe.

Východiská: Ekonomický prínos jadrovej energie

Kanada má flotilu 19 komerčných jadrových elektrární, ktoré zabezpečujú približne 14 % jej výroby elektriny. Začali sa veľké projekty na predĺženie životnosti reaktorov na JE Bruce, Darlington a Pickering.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu je jadrová energia druhým najväčším zdrojom neemitujúcej elektriny v Kanade, pričom jej 19 reaktorov umiestnených v Ontáriu a New Brunswicku zabezpečuje približne 15 % dodávok elektriny v Kanade. To zahŕňa približne 60 % dodávok elektriny v provincii Ontario a 36 % v New Brunswicku.

Kanada je tiež druhým najväčším svetovým producentom uránu, pričom viac ako 8 % celkovej svetovej produkcie v roku 2020 pochádzalo z baní v Saskatchewane. Väčšina kanadskej produkcie uránu sa vyváža na použitie v jadrovej energetike do celého sveta.

Kanadský jadrový priemysel je významným prispievateľom do kanadskej ekonomiky z hľadiska HDP, vládnych príjmov a zamestnanosti. Kanadský jadrový sektor prispieva do kanadského HDP 13 miliardami CAD ročne s približne 70 000 priamymi a nepriamymi pracovnými miestami.

Minulý rok štyri provincie zverejnili ambiciózne plány na nasadenie SMR, pričom vyzvali federálnu vládu, aby podporila ambiciózne plány nasadenia a novú triedu mikro-SMR 4. generácie pre vzdialené komunity a bane.

Vláda tiež minulý rok oznámila financovanie až 5 miliónov CAD na výskumné a vývojové projekty, ktoré podporujú provincie a územia pri práci na vývoji a nasadzovaní SMR ako súčasť ich plánov dekarbonizácie a hospodárskeho rozvoja.

V decembri 2022 sa začala príprava lokality pre prvý SMR v Kanade v jadrovej lokalite Darlington spoločnosti Ontario Power Generation. Utility SaskPower si vybrala dve lokality v Saskatchewane pre potenciálnu výstavbu SMR.