Poľsko berie výstavbu svojich prvých „jadroviek“ vážne: Predbehnúť chcú po novom aj Čechov

Poliaci majú na jadrové technológie využiť financie z Ameriky, prvý blok chcú spustiť o tri roky skôr než dostavbu v Dukovanoch.

0
210
Uhoľná elektráreň
Uhoľné elektrárne po celom svete to majú zrejme skôr či neskôr zrátané.

Spolupráca Poľska a Spojených štátov má našim susedom priniesť na rozvoj jadrovej energetiky až 18 miliárd dolárov. Nové bloky by mali vyrásť v lokalitách Lubiatow-Kopalino a Zarnowiec.

Krajina sa začiatkom tohto týždňa podstatne priblížila k svojej prvej atómovej elektrárni, ktorá má Poliakom pomôcť obmedziť ich závislosť na spaľovaní hnedého a čierneho uhlia.

Dohodu už americká strana podpísala, Poľsko by svoj podpis malo pripojiť, akonáhle bude zmluva na 30-ročnú spoluprácu doručená do Varšavy.

Záujem Američanov na vzostupe

USA sa okrem Poľska začali angažovať napríklad aj v Bulharsku, a tak sa zdá, že po kratšom utlmení aktivity sa táto veľmoc opäť hlási o možnosť dostavby jadrových blokov v Európe. Viacerí odborníci predpokladajú, že americký záujem treba očakávať aj v tendri na nový jadrový blok v Českej republike.

Definitívne áno pre jadro?

Poľsko dlhodobo patrilo medzi krajiny, ktoré jadrovú energetiku iba zvažovalo, no v posledných mesiacoch začali podnikať viacero podstatných krokov na ceste k novému zdroju energie. Čoskoro im na stole pristane prvá dohoda o výstavbe jadrovej elektrárne, predchádzalo jej však aj niekoľko memoránd o porozumení. Poľská vláda takisto oznámila, že výstavbu nebude realizovať pološtátna spoločnosť PGE, ale že si ju vezme na seba samotná vláda. Už v polovici tohto roku padlo prehlásenie, že PGE nebude schopná sama jadrový blok postaviť, a to z finančných dôvodov.

Prvý blok novej elektrárne by mal byť spustený už v roku 2033, pričom susedné Česko, ktoré má s jadrom už bohaté skúsenosti, by malo nový jadrový blok v Dukovanoch dokončiť až o tri roky neskôr. Ďalšie poľské jadrové projekty by mali nasledovať do roku 2043.