Americký jadrový blok Vogtle 4 úspešne absolvoval studené skúšky

Nový americký jadrový blok Vogtle 4 typu AP1000 prekonal ďalší dôležitý míľnik na ceste k uvedeniu do prevádzky.

0
132
Nový americký jadrový blok Vogtle 4
Nový americký jadrový blok Vogtle 4. Zdroj: Southern Nuclear

Blok úspešne absolvoval studené skúšky, počas ktorých sa chladiaci systém naplní vodou a natlakuje na prevádzkovú úroveň. Ďalšie horúce prevádzkové skúšky sú naplánované na prvý štvrťrok budúceho roka.

Spoločnosť Georgia Power oznámila, že jej nový jadrový blok Vogtle 4 úspešne absolvoval studené skúšky, čím sa priblížil ku komerčnej prevádzke. Najneskôr do konca prvého štvrťroka budúceho roka sa podrobí ďalšej veľkej funkčnej skúške za horúca. V tom istom období sa očakáva uvedenie sesterského bloku AP1000 Vogtle 3 do komerčnej prevádzky.

„Tieto bloky sú dlhodobou investíciou pre náš štát a sú veľmi dôležité pre budovanie energetickej budúcnosti štátu Georgia. Pomôžu nám pokračovať v poskytovaní čistej, bezpečnej, spoľahlivej a cenovo dostupnej energie pre našich zákazníkov počas nasledujúcich 60 až 80 rokov. Budú slúžiť generáciám obyvateľov Georgie ako čisté, bezemisné zdroje energie,“ povedal Chris Womack, generálny riaditeľ spoločnosti Georgia Power.

V rámci testovania bol chladiaci systém jednotky naplnený vodou a natlakovaný nad normálne prevádzkové podmienky. Potom sa znížil na normálny prevádzkový tlak a vykonali sa komplexné kontroly s cieľom overiť, či systémy spĺňajú konštrukčné normy. Kontroly potom potvrdili tesnosť zvarov, spojov, potrubia a ďalších komponentov chladiaceho systému a súvisiacich vysokotlakových systémov.

Nové jadrové bloky po viac ako 30 rokoch

Výstavba dvoch jadrových blokov elektrárne Vogtle sa začala v marci, resp. novembri 2013. Spoločnosti Southern Nuclear a Georgia Power, obe dcérske spoločnosti Southern Company, prevzali výstavbu blokov v roku 2017 po bankrote spoločnosti Westinghouse.

Ide o prvé jadrové bloky, ktoré sa v USA začali stavať po viac ako 30-ročnej prestávke. Posledné jadrové bloky, ktoré boli uvedené do prevádzky, boli bloky Watts Bar 1 a 2. Hoci sa ich výstavba začala v roku 1973, do komerčnej prevádzky sa dostali až v rokoch 1996 a 2016.

Tím v elektrárňach Vogtle 3 a 4 dosahuje významný pokrok. Blížime sa k uvedeniu do prevádzky prvých nových jadrových blokov, ktoré sa v krajine postavia za viac ako 30 rokov. Dokončenie studených hydrotestov na štvrtom bloku je ďalším dôležitým míľnikom na našej ceste.

Chris Womack
generálny riaditeľ spoločnosti Georgia Power