Bielorusko začalo so spúšťaním svojej prvej jadrovej elektrárne

Ruský Rosatom odštartoval spúšťanie prvej jadrovej elektrárne na bieloruskom území. Do prvého z dvoch reaktorov naviezol jadrové palivo.

0
390
Elektrárenská veža, chladiaca veža
Sila jadrovej aliancie EÚ je dôkazom „stále rastúcej podpory“ pre nové reaktory.

Prvá kazeta s palivom bola do reaktora vložená v piatok 7. augusta predpoludním. Do konca mesiaca ich má byť 163, pričom každá kazeta obsahuje 571 kilogramov jadrového paliva.

Prvá bieloruská jadrová elektráreň sa nachádza v meste Astravec v Grodnianskej oblasti, pri hraniciach s Litvou. Celý komplex leží iba 40 kilometrov od litovského hlavného mesta Vilnius. Tá elektráreň, ktorej stavbu financuje Rusko úverom vo výške desiatich miliárd dolárov, nevníma pozitívne. Nový zdroj energie pre svojich susedov považuje za ohrozenie svojej národnej bezpečnosti, verejného zdravia a životného prostredia. Podľa nich bola lokalita komplexu zvolená „geopoliticky“.

Bielorusko popiera, že by elektráreň predstavovala riziko, a dodáva, že celá stavba spolu s projektom spĺňa bezpečnostné požiadavky Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA).

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Сергей (@sergey_goroshko),

Podľa plánov krajiny, začatie produkcie elektrickej energie by malo nastať už túto jeseň. Minister energetiky Viktor Karankevič fyzické spustenie elektrárne plánoval pôvodne na júl.

Plány na výstavbu jadrovej elektrárne predstavil bieloruský prezident Alexander Lukašenko v roku 2008, keď Minsk dostal od Moskvy na tento projekt pôžičku vo výške desať miliárd dolárov. Hlavným dodávateľom pre výstavbu celého komplexu je spoločnosť Atomstrojexport. Ide o pobočku ruského gigantu Rosatom.