Čínska jadrová elektráreň Tianwan 5 dosiahla prvú kritikalitu

Piaty blok čínskej jadrovej elektrárne Tianwan prvýkrát dosiahol kritikalitu. Oznámila to spoločnosť Jiangsu Nuclear Power Corporation.

0
230
Čínska jadrová elektráreň Tianwan
Čínska jadrová elektráreň Tianwan. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_second_phase_construction_of_Tianwan_Nuclear_Power_Plant.JPG

Blok číslo 5 poháňaný reaktorom typu ACPR1000 s inštalovaným výkonom 1080 MWe by mal byť podľa harmonogramu pripojený k sieti ešte tento rok. Prvú kritikalitu podľa dostupných informácií dosiahol 27. júla 8:20 miestneho času. Spoločnosť Jiangsu Nuclear Power Corporation tento moment potvrdila aj uvedením všetkých systémov a zariadení do prevádzky.

„Ide o ďalší významný míľnik dosiahnutý jadrovou elektrárňou Tainwan 5 po dokončení zavážky prvého paliva. Tento úspech pokladá základy pre následné pripojenie do siete a komerčnú prevádzku bloku,“ znelo prehlásenie Jiangsu Nuclear Power Corporation (JNPC).

Prvá kritikalita je stav atómovej elektrárne, kedy je jadrová reťazová reakcia v reaktore sebestačná.

V piatom aj šiestom bloku elektrárne Tianwan je využívaný čínsky reaktor ACPR1000. Prvé liatie betónu pre piaty blok prebehlo 27. decembra 2015, pre šiesty tieto práce uskutočnili nasledujúci rok 7. septembra.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rosatom (@rosatom_ru),

Spoločnosť China National Nuclear Corporation plánuje spustiť oba bloky do komerčnej prevádzky do konca budúceho roka. Piaty blok získal licenciu 7. júla, zavážanie paliva bolo dokončené o dva dni neskôr.

Prvé dva bloky jadrovej elektrárne Tianwan boli vybudované na základe dohody o spolupráci medzi Ruskom a Čínou. Do prevádzky ich uviedli v roku 2007.

Aktuálne sú v príprave aj bloky 7 a 8, v ktorých má byť použitý reaktor VVER 1200. V marci minulého roku bol pre tento účel uzavrený kontrakt medzi ruskou spoločnosťou AtomStroyExport, divíziou Rosatomu a CNNC.