EDF oznamuje trojročné oneskorenie kvôli opravám zvarov

0
115

Projekt francúzskeho štátneho jadrového prevádzkovateľa EDF na výstavbu nového bloku EPR vo Flamanville v severnom Francúzsku sa oneskorí asi o tri roky kvôli problémom so zvarmi, uviedla spoločnosť v piatok (26.7.2019).

Do troch rokov Flamanville nebude

Jadrový dozor ASN minulý mesiac uviedol, že spoločnosť EDF bude musieť pred začatím komerčnej prevádzky Flamanville-3 opraviť osem chybných zvarov na potrubiach v sekundárnom okruhu.

EDF vo svojom vyhlásení o príjmoch za prvý polrok uviedla, že „v tejto fáze nie je možné predpokladať uvedenie bloku do prevádzky do konca roku 2022“.

EDF študuje tri možné scenáre opravy zvarov. Keď to dokončí a po diskusii s ASN spoločnosť zverejní podrobnosti o „dôsledkoch vybraného scenára z hľadiska plánovania a nákladov“.

Chybné zvary na Flamanville

Chybné zvary objavené v roku 2018 prinútili spoločnosť EDF, aby odložila dátum uvedenia tohto bloku 3. generácie do prevádzky do druhého štvrťroku 2020 a oznámila zvýšenie projektových nákladov na 10,5 miliardy € a potom na 10,9 miliardy €. Odhad nákladov v júli 2011 bol 8 miliárd €.

V júli 2018 EDF uviedla, že 53 zvarov na sekundárnom okruhu Flamanville-3 budú musieť opraviť, zatiaľ čo pri ďalších 10 bola presvedčená, že môže presvedčiť ASN, že sú spôsobilé na prevádzku. Ďalších 85 zvarov nepotrebovalo opravy.

Keď sa výstavba Flamanville-3 v roku 2007 začala, pôvodný cieľový dátum spustenia bol rok 2012, čo znamená, že celkové oneskorenie bude teraz viac ako desať rokov.