Elektráreň Leningrad II-1 prešla bezpečnostnými testami

Prvý blok atómovej elektrárne Leningrad II úspešne absolvoval bezpečnostné testy po dvojročnej komerčnej prevádzke. Skúšky preukázali pevnosť schránky reaktora.

0
173
Jadrová elektráreň Leningrad
Jadrová elektráreň Leningrad. Zdroj: Rosatom

Ruská štátna energetická spoločnosť Rosatom oznámila úspešné zakončenie bezpečnostných skúšok prvého bloku elektrárne Leningrad II. Odborníci preskúmali stav, pevnosť a tesnosť kontajnmentu.

Nové jadrové bloky typu VVER-1200 v Rusku postupne nahrádzajú dosluhujúce bloky typu RBMK-1000. Ten v leningradskej elektrárni bol uvedený do prevádzky v októbri 2018 ako vôbec druhý svojho druhu. Spustenie druhého bloku elektrárne Leningrad sa očakáva už v najbližších mesiacoch.

Výsledky testov potvrdili, že po prvých dvoch rokoch komerčnej prevádzky bloku od októbra 2018 je plášť budovy reaktora stále silný a vzduchotesný. Je schopný aj naďalej odolávať významným mechanickým, tepelným a ďalším konštrukčným zaťaženiam. Nie sú v ňom žiadne chyby, praskliny ani deformácie.

Aleksandr Belyaev
hlavný inžinier elektrárne Leningrad II

Kontajnment, v ktorom sa nachádza reaktor spolu s primárnym okruhom, má železobetónové steny hrúbky 1,2 metra. Tie ďalej tvorí 6 mm vrstva ocele. Ide o dôležitý bezpečnostný prvok, ktorý chráni vnútrajšok pred pôsobeným vonkajších síl a naopak.

Potrebné inovácie

Atómová elektráreň Leningrad disponovala štyrmi blokmi RBMK-1000 pochádzajúcimi zo sedemdesiatych a začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia. Prvé dva bloky odstavili počas uplynulých rokov, druhé dva čaká podobný osud v horizonte nasledujúcich piatich rokov. Rusko však s jadrom rozhodne nekončí. Namiesto starých reaktorov začala krajina s výstavbou nových blokov typu VVER-1200. Prvý takýto blok uviedli do prevádzky už pred troma rokmi.