Fínsko plánuje vyradiť uhlie a jadro vyplní medzeru

0
109
Fínsko plánuje vyradiť uhlie a jadro pomôže vyplniť medzeru

Fínsko v roku 2018 zavedie legislatívu na postupné vyraďovanie uhlia a zvýšenie uhlíkových daní s dodatočnou jadrovou kapacitou z dvoch nových reaktorov, ktoré ponúkajú alternatívny zdroj paliva.

Uviedol to Riku Huttunen, generálny riaditeľ fínskeho ministerstva hospodárstva a zamestnanosti v rozhovore pre agentúru Reuters. Súčasnou stratégiou je zbaviť sa uhlia do roku 2030 a tento proces sa začne legislatívou už v budúcom roku.

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry je Fínsko vysoko závislé na dovážaných fosílnych palivách – uhlí, rope a zemnom plyne – pričom uhlie pokrýva približne 10% spotreby v krajine. Aby sa vyplnila medzera, ktorá ostane po uhlí, bude musieť Fínsko zvýšiť množstvo energie vyrobenej z iných zdrojov paliva, povedal Huttunen. Jadrová energia by to mohla vykryť, pretože dva nové reaktory – EPR Olkiluoto-3 a Ruskom dodaný Hanhikivi-1 sa plánujú pripojiť k sieti v rokoch 2018 a 2024.

Fínsko chce zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť tým, že sa bude menej spoliehať na dovoz. Približne 70% uhlia sa dováža z Ruska.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) štyri existujúce fínske jadrové bloky v Olkiluoto a Loviise v roku 2016 vyrobili takmer 34% fínskej elektrickej energie.