Holandský prevádzkovateľ požiada o predĺženie životnosti elektrárne Borssele a dva nové reaktory

Prevádzkovateľ holandskej jadrovej elektrárne Borssele tento týždeň politikom oznámi, že by vláda mala zvážiť ponechanie elektrárne v prevádzke dlhšie, ako bolo plánované a navrhnúť chce aj výstavbu ďalších dvoch blokov s výkonom do 1500 MW.

0
145
Holandská jadrová elektráreň Borssele
Holandská jadrová elektráreň Borssele. Foto: Taco Witte

Predstavitelia energetickej spoločnosti EPZ by sa mali dnes zúčastniť na rokovaní Snemovne reprezentantov o jadrovej energii, aby prediskutovali návrhy v pozičnom dokumente spoločnosti k jadrovej energii.

Dokument tvrdí, že EPZ chce s vládou spolupracovať na preskúmaní technického a ekonomického rámca pre pokračovanie prevádzky reaktora Borssele s výkonom 482 MW po plánovanom termíne odstavenia v roku 2033. Elektráreň začala svoju komerčnú prevádzku v roku 1973 a podľa štatistík Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vyrába asi 3,1 % elektrickej energie v krajine.

Spoločnosť uviedla, že predĺženie o 10 až 20 rokov je možné, ale len za podmienky, že dlhodobá prevádzka pokryje potenciálne trhové riziko. Pozičný dokument tiež hovorí, že EPZ je naklonená výstavbe dvoch nových blokov tretej generácie s výkonom 1500 MW. Technológie vrátane francúzskeho EPR a juhokórejského APR1400 sú už v prevádzke a osvedčili sa ako bezpečné a spoľahlivé. Nový reaktor 3. generácie by stál 8 až 10 miliárd Eur a dobu výstavby odhadujú na zhruba osem rokov.

Otáznik nad jadrom v Holandsku

Holandská vláda rozbehla už niekoľko iniciatív zameraných na zváženie toho, či by jadrová energia mala zostať jedným z ich nízkouhlíkových zdrojov energie. Okrem posúdenia právneho rámca na predĺženie životnosti Borssele začala aj vyšetrovať požiadavky investorov, na poskytnutie kapitálu pre nové jadrové elektrárne a aký druh štátnej podpory môžu potrebovať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Daan Huis (@jaydee_ha)

V septembri MAAE uviedla v správe, že vláda by mala zvážiť predĺženie životnosti Borssele a mala by pomôcť aj pri podpore investícií do nových jadrových elektrární s cieľom prilákať kapitál pre nové a existujúce reaktory. Predĺženie životnosti elektrárne by sa mohlo ukázať ako „veľký prínos“ pre udržanie nízkouhlíkovej výroby v elektrárni a know-how holandského jadrového sektoru, najmä pokiaľ ide o prevádzku energetického reaktora.

Vláda uviedla, že uznáva úlohu, ktorú môže hrať jadrová energia pri prechode na energeticky neutrálny systém. Varovala však, že s cieľom pomôcť pri podpore prevádzky jadrovej elektrárne by mala preskúmať, ako je možné „lepšie zhodnotiť výhody jadrovej energie súvisiace s energetickou bezpečnosťou a znížením emisií na trhu s elektrinou“.

Správa MAAE vládu vyzýva, aby pomohla vytvoriť podporné prostredie pre investície do nových jadrových elektrární. Podľa nej je možné zmierniť riziká spojené s oneskorením projektu a zvýšením nákladov.