Maďari sú o krok bližšie k Pakš 2

Maďarsko zatiaľ dodržiava termíny, ktoré si stanovilo na začiatku roka. Potrebnú dokumentáciu dokončili podľa harmonogramu a koncom minulého mesiaca predložili žiadosť Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu.

0
198

Povolenie má rozšíriť štyri prevádzkované reaktorové bloky elektrárne Pakš o dva nové.  Bloky s reaktormi ruského typu VVER by mali zdvojnásobiť výkon elektrárne Pakš až na 4 gigawatty. Tender bol v roku 2014 pridelený bez verejnej súťaže ruskej štátnej spoločnosti Rosatom a v diplomatických kruhoch sa považuje za prejav výnimočne dobrých vzťahov medzi maďarským premiérom Viktorom Orbánom a ruským prezidentom Vladimírom Putinom.

Budapešť po schválení žiadosti od Európskej Únie získala povolenie pre zrýchlenie celého procesu výstavby a po udelení licencie od MAAE by sa mali začať výkopové práce už v januári 2021.

Ide sa kopať

V prípade že pôjde všetko podľa plánu, Maďarsko by malo do 3 mesiacov požiadať o osobitné povolenie na vybudovanie reaktorovej šachty. Táto prvá „mega“ fáza výstavby Pakš 2 zahŕňa odstránenie 8 miliónov metrov kubických zeme a vybudovanie 2500-metrového múru s hrúbkou vyše jedného metra. Minister Janos Suli, ktorý je za celý projekt zodpovedný, zdôraznil, že práce sa nezačnú skôr, než budú schválené všetky potrebné povolenia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zérczi Attila (@dropout),