Malé modulárne reaktory môžu hrať kľúčovú úlohu v energetickej budúcnosti Washingtonu

Malé modulárne reaktory (SMR) sú pripravené hrať nedeliteľnú úlohu v budúcnosti čistej energie amerického štátu Washingtonu. Chcú pomôcť vyplniť medzeru v zdrojoch energie, akými sú uhlie či zemný plyn, ktoré majú byť v najbližších rokoch postupne odstavované.

0
115
Počítačom generovaný návrh jadrovej elektrárne so SMR
Počítačom generovaný návrh jadrovej elektrárne s malými modulárnymi reaktormi. Zdroj: NuScale

Správa, ktorú vypracovali vedci z Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) ministerstva energetiky USA a Massachusettského technologického inštitútu, hodnotí rôzne plánované projekty malých modulárnych reaktorov v USA. Skúma tiež možnosť rozmiestnenia reaktorov na troch miestach, vrátane areálu Národného laboratória v Idahu, kde spoločnosť Utah Associated Municipal Power Systems (Uamps) plánuje postaviť prvý modulárny reaktor spoločnosti NuScale.

Vedci naznačujú, že v budúcom bezuhlíkovom energetickom sektore by bolo nasadenie pokročilých SMR konkurencieschopné, ak by bolo možné pre tieto dizajny dosiahnuť predpokladané vyrovnané náklady na elektrinu. Spoločnosť NuScale nedávno uviedla, že Uamps, jej prvý zákazník pre SMR, stanovila cieľ nákladov na 55 USD/MWh.

Vyrovnané náklady na elektrinu (LCOE) vyjadrujú tak kapitálové, ako aj prevádzkové náklady, ktoré je potrebné pokryť. Je to v podstate dlhodobá cena, za ktorú sa bude musieť predať elektrina vyrobená v elektrárni, aby investor mohol pokryť všetky svoje náklady.

Záujem o bezuhlíkový zdroj energie je veľký

Správa varuje, že malé modulárne reaktory môžu čeliť konkurencii iných zdrojov energie. Odhaduje, že geotermálna energia, ktorá vstúpi na trh v roku 2025, bude na úrovni 37 USD/MWh, zatiaľ čo cena pokročilej geotermálnej energie sa odhaduje na 47 USD/MWh.

Legislatívne zmeny na severozápade USA, najmä v štáte Washington, vedú k uhlíkovo neutrálnemu energetickému sektoru do roku 2030 a do roku 2045 má byť výroba elektriny bezuhlíková, píše sa v správe.

„Legislatívne zmeny podnietili obnovený záujem o jadrovú energiu ako o udržateľný, bezuhlíkový zdroj pevnej a flexibilnej elektriny.

Manažér PNNL pre jadrové energetické systémy Ali Zbib, ktorý sa na správe podieľal, uviedol, že jadro je spoľahlivým zdrojom elektrickej energie pre základné zaťaženie. Zistenia ukazujú, že pokročilé SMR môžu byť v budúcom bezuhlíkovom elektrickom sektore ekonomicky konkurencieschopné.

Tieto zistenia načrtávajú výhody výstavby na každom mieste, od vyškolenej pracovnej sily vo východnom Washingtone až po infraštruktúru v elektrárni Centralia. Správa sa zamerala na dva návrhy: SMR spoločnosti NuScale a BWRX-300 spoločnosti GE Hitachi Nuclear Energy.

Minulý týždeň spoločnosti NuScale a Grant County Public Utility District (Grant PUD) podpísali memorandum o porozumení na vyhodnotenie nasadenia jadrovej technológie spoločnosti NuScale v centrálnom Washingtone. Obe strany budú spolupracovať na podpore hodnotení energetických riešení.