Gates a Buffet postavia vo Wyomingu sodíkom chladený reaktor

Firmy miliardárov Billa Gatesa a Warrena Buffeta si za lokalitu spustenia projektu sodíkového reaktora vybrali priestor končiacej uhoľnej elektrárne v štáte Wyoming. 

0
174
Bill Gates

Bill Gates založil spoločnosť TerraPower LLC pred asi 15 rokmi. Druhý subjekt, ktorý sa na projekte podieľa, PacifiCorp, patrí do portfólia firmy Berkshire Hathaway, ktorú vlastnícky ovláda investičný mág Warren Buffet. Ako uviedla agentúra Reuters, obe tieto spoločnosti oznámia presnú polohu predvádzacej elektrárne na sodíkový reaktor do konca tohto roka.

Malé pokročilé reaktory disponujú odlišnými palivami než tie tradičné. Mnohí experti ich označujú za kritickú nízkouhlíkovú technológiu, ktorá svojím významným dielom prispeje k produkcii obnoviteľných zdrojov, ako sú veterná a solárna energia, a to v rámci snahy znižovať emisie spôsobujúce zmenu klímy.

„Toto je náš najrýchlejší a najjasnejší spôsob, ako sa stať uhlíkovo negatívnymi. Jadrová energia je jednoznačne súčasťou mojej všeobecnej energetickej stratégie,“ citovala agentúra Reuters Marka Gordona, guvernéra Wyomingu, teda štátu, ktorý je jedným z hlavných producentov uhlia v USA.

Nie je na čo čakať

Súčasťou projektu v hodnote približne jednej miliardy dolárov je 345 megawattový a sodíkom chladený reaktor s akumuláciou energie na báze roztavenej soli, ktorý by počas odberovej špičky mohol zvýšiť výkon systému na 500 MW. Americké Ministerstvo energetiky koncom minulého roka „prikleplo“ spoločnosti TerraPower počiatočný, 80-miliónový stimul na predstavenie technológie sodíkového reaktora. Rezort sa zároveň zaručil vyčleniť v nadchádzajúcich rokoch na projekt ďalšie prostriedky.

Prezident firmy TerraPower Chris Levesque prezradil, že výstavba predvádzacieho závodu potrvá asi sedem rokov. „Tento druh čistej energie potrebujeme v sieti v 30. rokoch tohto storočia,“ povedal novinárom. Zároveň pripomenul, že elektrárne vyprodukujú oveľa menej jadrového odpadu.

Ďalším pozitívom výstavby predvádzacej elektrárne by okrem výroby bezuhlíkovej elektriny bol podľa senátora Wyomingu Johna Barrassa aj opätovný rozmach kedysi aktívneho priemyslu ťažby uránu v štáte. Barrasso je republikánom v energetickom výbore Senátu, ktorý spolufinancoval dvojstrannú legislatívu podpísanú v roku 2019 a tá Komisii pre jadrový dozor nariadila vytvoriť spôsob udeľovania licencií pre moderné jadrové reaktory, akým je napríklad TerraPower demo.