Japonská spoločnosť Toshiba vyvinula zariadenie, ktoré sa použije vo februári 2019 na prieskum stavu usadenín na dne vnútorného priestoru primárneho kontajnmentu (PCV) bloku Fukušima-Daiiči-2.

Robot naprojektovaný a postavený divíziou Toshiba Energy Systems & Solutions meria približne 30 cm na dĺžku a 10 cm na šírku, s hmotnosťou približne 1 kg. Je vybavený kamerou, externým LED osvetlením, naklápacím mechanizmom, meračom žiarenia a teplomerom. Na rozdiel od iných robotov, ktoré Toshiba vyvinula pre JE Fukušima-Daiiči, je tento vybavený aj prstovým mechanizmom na skúmanie povahy usadenín.

Robot bude umiestnený vo vnútri PCV 2. bloku, jedného z troch reaktorov, ktoré boli vážne poškodené počas zemetrasenia a cunami, ktoré postihli Japonsko v marci 2011. Robotický prieskum prevádzkovateľa elektrárne, Tokyo Electric Power Company, z februára 2017 zistil, že sa časť mriežky platformy vnútri PCV 2. bloku zrútila.

Následné vyšetrovanie v januári 2018 ukázalo, že na dne PCV sú usadeniny. Táto najnovšia misia využije prstový mechanizmus na ďalšie preskúmanie povahy a stavu týchto usadenín a poskytne informácie, ktoré budú usmerňovať ďalšie fázy čistenia Fukušima-Daiiči. Odvtedy prebieha úsilie vyradiť všetky tri bloky, pričom veľkú časť práce vykonávali roboty pre vysoké úrovne žiarenia, ktoré pretrvávajú v poškodených reaktoroch.