SAE uviedli do prevádzky prvý reaktor arabského sveta

Je to doteraz najvýznamnejší medzník v realizácii mierového programu jadrovej energie Spojených arabských emirátov, ktorý je súčasťou procesu smerujúceho k výrobe čistej elektriny pre krajinu.

0
230
Barakah SAE
JE Barakah SAE

Prvý blok jadrovej elektrárne Barakah v Spojených arabských emirátoch (SAE), ako vôbec prvý komerčný zdroj jadrovej energie v arabskom svete, bol úspešne spustený, oznámila spoločnosť Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) 1. augusta 2020.

Enec uviedol, že spustenie 1. bloku, jedného zo štyroch reaktorov generácie III+, typu APR1400 v novej elektrárni v hodnote 24 miliárd dolárov, znamená, že reaktor po prvýkrát bezpečne vyrobil teplo, ktoré sa využíva na výrobu pary a otáčanie turbíny na výrobu elektriny.

Po niekoľkých týždňoch a mnohých bezpečnostných testoch bude 1. blok pripravený na pripojenie do elektrickej siete SAE a dodá prvé megawatty elektriny. Testovanie sa uskutočnilo pod neustálym dohľadom nezávislého Federálneho úradu pre jadrový dozor SAE (FANR). Kontrolu Previerku pred pred uvedením do prevádzky vykonala v januári 2020 aj Svetová asociácia prevádzkovateľov jadrových elektrární (WANO).

Výstavba 1. bloku sa začala v júli 2012 a prevádzkovú licenciu vydala FANR vo februári t.r. Zavážanie paliva bolo ukončené v marci.

„Tento krok je doteraz najvýznamnejším medzníkom v realizácii mierového programu jadrovej energie SAE, ktorý je súčasťou procesu smerujúceho k výrobe čistej elektrickej energie pre štát najmenej na nasledujúcich 60 rokov,“ uviedla vo vyhlásení Enec.

Enec uviedol, že pred uvedením na trh spoločnosť Nawah Energy, dcérska spoločnosť spoločného podniku Enec a Kepco pre prevádzku a údržbu jadrových blokov, postupovala podľa programu komplexného testovania.

Keď bude blok pripojený k rozvodnej sieti, operátori budú pokračovať v postupnom zvyšovaní úrovne výkonu. Počas tohto obdobia budú systémy 1. bloku priebežne monitorované a testované, ako bude blok postupovať k plnému výkonu vo výrobe elektrickej energie.

Hlavným dodávateľom a partnerom spoločného podniku pre všetky štyri bloky v Barakah je Korea Electric Power Corporation (Kepco). Každý blok má výkon 1345 MW s celkovým čistým inštalovaným výkonom elektrárne 5380 MW.

SAE tvrdí, že elektráreň Barakah „významne prispieva“ k úsiliu o elektrifikáciu energetického sektora a dekarbonizáciu výroby elektriny v krajine.

Enec nedávno oznámil dokončenie výstavby 2. bloku a prípravy na prevádzku už prebiehajú. Výstavba blokov 3 a 4 je v záverečnej etape a celková ukončenosť výstavby štyroch blokov je v súčasnosti 94%.

Zdroj: NucNet