Švédsko sa obracia na Francúzsko s cieľom kúpiť dva nové jadrové reaktory

Švédsko a Francúzsko by mohli spojiť svoje sily pri výstavbe nových jadrových elektrární v tejto severskej krajine, aby sa zvýšila domáca výroba energie a zabezpečila bezpečnosť dodávok.

0
78
JE Oskarshamn
JE Oskarshamn

Švédsky premiér Ulf Kristersson v utorok v Paríži načrtol možné partnerstvo počas svojej prvej cesty do hlavného mesta EÚ, odkedy Švédsko 1. januára prevzalo šesťmesačné rotujúce predsedníctvo Rady EÚ.

„Švédsko-francúzske partnerstvo má dobrý potenciál v oblasti jadrovej energie,“ povedal Kristersson na nádvorí Elyzejského paláca po boku francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

„Nová švédska vláda je odhodlaná stavať nové jadrové elektrárne a francúzske skúsenosti v tejto oblasti na nás urobili veľký dojem“, dodal.

Kristersson sa dostal k moci v polovici októbra. Hoci jeho strana bola v parlamentných voľbách len tretia najpopulárnejšia, podarilo sa mu vytvoriť spojenectvo s krajne pravicovými Švédskymi demokratmi, ktorí majú obrovský vplyv na všetky aspekty Kristerssonovho politického programu vlády.

Švédsko „potrebuje kúpiť dva jadrové reaktory“, povedal Ulf Kristersson švédskym novinárom počas svojej návštevy Paríža. „A som úplne otvorený tomu, aby Francúzsko bolo jednou z krajín, ktoré sa postarajú o to, aby Švédsko malo viac jadrovej energie,“ dodal.

Švédsko má v súčasnosti v prevádzke šesť reaktorov v troch rôznych elektrárňach, ktoré boli uvedené do prevádzky v rokoch 1975 až 1985. Niekoľko ďalších reaktorov bolo odstavených od roku 1999.

Severské krajiny boli dlho jednou z nádejí francúzskeho jadrového priemyslu na oživenie atómovej energie v Európe.

Po 17-ročnom období výstavby, ktoré bolo plné odkladov a falošných štartov, postavila francúzska spoločnosť Areva prvý európsky tlakovodný reaktor EPR u švédskeho suseda – vo Fínsku.

Zdroj: Euronews – pôvodný článok: Sweden turns to France as it looks to buy two new nuclear reactors | Euronews