Vedci navrhujú „novú cestu“ k svätému grálu jadrovej fúzie

0
146

Vedci umožnili nahliadnuť na prípadnú novú cestu k jadrovej fúzii a navrhli, že skôr než zahrievanie atómov na teploty ako sú vnútri slnka alebo ich zrážanie v urýchľovači, by mohlo byť možné posunúť ich k zlúčeniu pomocou laserových pulzov, čiže „ultrakrátkych naladených zábleskov koherentného žiarenia“.

Dokument vedcov z Rice University, University of Illinois v Urbana-Champaign a University of Chile popisuje simuláciu základných princípov, ktorá v dvoch rozmeroch ukazuje, ako tvarovaný laserový pulz tlačí molekuly deutéria a trícia, ktorých jadrá už sú oveľa bližšie ako v plazme, takmer dostatočne blízko na ich zlúčenie.

Kontrolovaná jadrová fúzia – proces, ktorý prebieha v slnku a hviezdach – bol svätý grál pre fyzikov, ktorí hľadajú nekonečný zdroj čistej energie. Projekt Medzinárodného termonukleárneho experimentálneho reaktora (ITER) v lokalite Cadarache v južnom Francúzsku, bude najväčším svetovým experimentálnym fúznym zariadením. Je navrhnutý tak, aby demonštroval vedeckú a technologickú uskutočniteľnosť využitia energie jadrovej syntézy.

Celý článok v angličtine si môžete prečítať tu.