Niekoľko expertov upozorňuje na snahy v Bieleho domu o presun vysoko citlivej americkej jadrovej technológie do Saudskej Arábie, čo môže byť porušenia zákona o atómovej energii a vyhnúť sa preskúmaniu Kongresom, ako vyžaduje zákon, uviedla správa Výboru pre dohľad a reformu Snemovne reprezentantov.

„Experti vyjadrili vážne znepokojenie nad prípadnými procesnými a právnymi priestupkami súvisiacimi s plánom prevodu jadrovej technológie do Saudskej Arábie“, uvádza správa a dodáva, že začne vyšetrovanie činnosti administratívy. „Oni upozornili na konflikt záujmov medzi špičkovými poradcami Bieleho domu, ktorý by mohol spadať pod federálne trestné zákony.

„Správa varuje, že úsilie Bieleho domu presunúť citlivú americkú jadrovú technológiu do Saudskej Arábie sa môže zrýchliť po stretnutiach z minulého týždňa v Bielom dome a pred plánovanou návštevou prezidentovho zaťa Jareda Kushnera v Saudskej Arábii. Výbor pod vedením demokratov vyhlásil, že jeho vyšetrovanie je obzvlášť dôležité, pretože sa zdá, že úsilie vlády o prenos citlivých amerických jadrových technológií do Saudskej Arábie pokračuje.

V utorok 12. februára 2019 sa americký prezident DonaldTrump stretol s vývojármi jadrových elektrární v Bielom dome a diskutovali o zdieľaní jadrovej technológie s krajinami na Blízkom východe, vrátane Saudskej Arábie. Správa sa zakladá na informáciách a dokumentoch, ktoré ukazujú komunikáciu medzi úradníkmi Trumpovej administratívy a jadrovo-energetickými spoločnosťami. Uvádza, že „v USA silné súkromné ​​obchodné záujmy agresívne tlačia na prenos vysoko citlivých jadrových technológií do Saudskej Arábie“. „Komerčné subjekty by mohli „získať miliardy dolárov prostredníctvom zmlúv spojených s výstavbou a prevádzkou jadrových zariadení v Saudskej Arábii.“

V správe sa uvádza, že vyšetrovanie určí, či administratíva konala v záujme národnej bezpečnosti USA alebo „slúžila tým, ktorí chcú získať finančné prostriedky z tejto zmeny politiky.“