Anglická vláda by sa mohla zúčastniť na jadrovom projekte Sizewell, uvádza sa v správe

Rozhodnutie japonskej spoločnosti Hitachi ukončiť plány na výstavbu novej jadrovej elektrárne vo Walese „môže urýchliť schválenie novej jadrovej elektrárne Sizewell C“ v Suffolku vládou, informovala spravodajská stanica BBC News, s odvolaním sa na vládne a priemyselné zdroje.

0
65
EPR 1600 - Sizewell C
Vizualizácia dvoch nových blokov EPR 1600 - Sizewell C

BBC uviedla, že účasť vlády na projekte výstavby dvoch blokov tretej generácie v jadrovej elektrárni Sizewell, je jednou z možností, ktorá sa zvažuje, ako „náhrada spoločnosti China General Nuclear (CGN) ako investora“. Francúzska spoločnosť EDF a CGN sú 80 % a 20 % akcionármi v spomínanom projekte. Celkové náklady sa odhadujú na 18 miliárd libier.

Spoločnosť Hitachi v stredu oznámila, že ruší plány na výstavbu dvoch pokročilých varných reaktorov v Spojenom kráľovstve v lokalite Wylfa Newydd v severnom Walese. Zdôvodňuje to nedostatkom životaschopnej štruktúry financovania v „čoraz prísnejšom“ popandemickom investičnom prostredí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Garry Owens (@kc_77),

Spoločnosť pozastavila projekt v januári 2019 s tým, že potrebuje viac času na rozhodnutie o štruktúre financovania projektu a podmienkach výstavby a prevádzky. Vtedy uviedla, že nedosiahla dohodu o financovaní a projekt predstavuje príliš veľkú komerčnú výzvu. Hitachi sa teraz rozhodla úplne odstúpiť od projektu, uviedla však, že bude spolupracovať s britskou vládou a príslušnými organizáciami, ako vlastník licencie ABWR, pri vybavovaní plánovaných stavieb a ďalších záležitostiach.

Skupina 100 organizácií, vrátane odborových zväzov a firiem podporujúcich plány na výstavbu JE Sizewell C v Suffolku, vyjadrila znepokojenie nad rozhodnutím o jadrovej elektrárni Wylfa. Cameron Gilmour, hovorca konzorcia Sizewell C, uviedol: „Táto správa bude mať vážne dôsledky pre spoločnosti vo Walese aj v celom Anglicku. Jadrový projekt Wylfa by bol ďalším dôležitým míľnikom pre britský jadrový dodávateľský reťazec a vytvoril by tisíce pracovných miest.“

„Pokiaľ nebude poskytnutá podpora pre Sizewell C, repliku rozostavaného Hinkley Point C, existuje teraz vážne riziko pre budúcnosť britskej civilnej jadrovej výstavby a pre desaťtisíce pracovných miest, ktoré s tým súvisia.“

Poslanec Ian Liddell-Grainger, predseda parlamentnej skupiny pre jadrovú energiu, uviedol, že rozhodnutie Hitachi je „zdrvujúcou ranou“. Povedal však, že „to nie je v žiadnom prípade koniec pre Wylfu“. Vyzval vládu, aby spolupracovala s programom Horizon na hľadaní iného vhodného partnera pre čo najrýchlejší rozvoj lokality.

Financial Times citovali hovorcu vlády, ktorý uviedol: „Jadrová energia bude hrať kľúčovú úlohu v budúcom energetickom mixe Spojeného kráľovstva pri prechode na nízkouhlíkové hospodárstvo, a to aj prostredníctvom našich investícií do malých a pokročilých modulárnych reaktorov.“ Times vo svojom úvodníku uvádzajú, že napriek stiahnutiu spoločnosti Hitachi pre UK zostáva nová jadrová energia „nevyhnutná“. Argumentujú tým, že neexistuje „vierohodný spôsob“ splnenia klimatických cieľov krajiny „okrem opustenia uhlia a rozširovania jadrovej energie“.