Nový rekord v nepretržitej prevádzke: Kanadská jadrová elektráreň dosiahla takmer nemožné

Prvý blok v ontárijskej jadrovej elektrárni Darlington trhol nový svetový rekord pre nepretržitú prevádzku reaktora. Ide o neuveriteľných 963 dní a toto číslo každým dňom rastie.

0
174
Prvý blok Darlington
Zdroj: https://www.opg.com/

V utorok 15. septembra svet jadrovej energetiky zažil nevídanú udalosť. Rekord v nepretržitej prevádzke z decembra minulého roku z indickej jadrovej elektrárne Kaiga, ktorý predstavoval 962 dní, bol prelomený.

Od 26. januára 2018 prvý blok elektrárne Darlington neprešiel žiadnou odstávkou a nepotreboval žiadnu opravu viac ako dva a pol roka. „Tento výnimočný úspech je ďalším zo skvelých momentov v histórii elektrárne Darlington,“ vyslovil Sean Granville, prevádzkový riaditeľ Ontario Power Generation. „Blok 1 vyrába čistú, cenovo dostupnú a spoľahlivú elektrinu a udržiava ovzdušie čisté bez uhlíkových emisií či smogu. Jeho silný výkon bez prestávky je priamym dôkazom spoľahlivosti našej elektrárne a námahy našich oddaných zamestnancov.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ontario Power Generation (@opgpics),

Na ceste v prepisovaní učebníc dejepisu si blok jadrovej elektrárne Darlington stanovil viaceré latky, ktoré by chcel v jadrovom sektore prekonať. Reaktor s výkonom 878 MW najskôr zlomil rekord v oblasti Clarington, neskôr v júli tohto roka s 895 dňami trhol nový kanadský a severoamerický jadrový rekord a následne sa zapísal veľkými písmenami aj medzi svetové unikáty.

Ide o úžasný výkon od reaktora, ktorý bol uvedený do prevádzky pred takmer 28 rokmi. O necelý rok bude reaktor podrobený rekonštrukcii, ktorá predĺži jeho životnosť o ďalších 30 rokov. Okrem výroby čistej a dostupnej energie budú štyri reaktory Darlingtonu čoskoro vyrábať aj dva život zachraňujúce lekárske izotopy, kobalt-60 a molybdén-99. Prvý sa používa na sterilizáciu zdravotníckych pomôcok na jedno použitie, zatiaľ čo druhý odborníci využívajú na lekársku diagnostiku a zobrazovanie.