Anglicko chce stavať nové plynové elektrárne

Kvôli oneskoreniu výstavby nových jadroviek Anglicko plánuje postaviť nové plynové elektrárne, aby si zabezpečilo budúce dodávky elektrickej energie.

0
39
plynová elektráreň
Anglicko chce stavať nové plynové elektrárne.

Británia chce postaviť nové plynové elektrárne, aby si zabezpečila budúce dodávky elektrickej energie. Uviedol to britský premiér Rishi Sunak v článku, ktorý uverejnil denník The Telegraph. Kritici tvrdia, že tento krok naruší záväzok Spojeného kráľovstva dosiahnuť do roku 2050 klimatickú neutralitu.

„Toto je poistka, ktorú Spojené kráľovstvo potrebuje na ochranu svojej energetickej bezpečnosti pri prechode na klimaticky neutrálnu energiu,“ uviedol Sunak.
Nedoplnil však podrobnosti o tom, kedy a kde budú nové elektrárne postavené.

Podľa novín je v súčasnosti v Británii 32 plynových elektrární. Nové elektrárne majú nahradiť existujúce, z ktorých mnohé sú zastarané a čoskoro budú vyradené z prevádzky. Inštitút Public First nedávno varoval, že Británii hrozia do roku 2028 rozsiahle výpadky elektrickej energie.

Parlamentná správa z minulého roka kritizovala vládu Spojeného kráľovstva za to, že nedokáže splniť svoj cieľ v oblasti čistej energie v dôsledku oneskorenia výstavby nových jadrových a veterných elektrární na pevnine a na mori.

Kritici z environmentálnych organizácií a labouristickej opozície obvinili Sunakovu konzervatívnu vládu z podkopávania klimatickej politiky krajiny. Premiér nedávno oznámil udelenie niekoľkých nových licencií na ťažbu ropy a zemného plynu v Severnom mori. Sunak trvá na tom, že Británia napriek tomu splní svoje klimatické ciele.