AtomeXpo 2018: VUJE Trnava nadviazal spoluprácu s Južnou Kóreou

Spoločnosť so 40-ročnou tradíciou v odbore reprezentovala Slovensko na 10. ročníku najvýznamnejšieho medzinárodného fóra jadrovej energetiky – AtomeXpo 2018.

0
345
Zástupcovia VUJE pri rokovaniach o spolupráci s Ilhwanom Kimom, generálnym manažérom Korea Nuclear Association for International Cooperation. Foto: VUJE
Zástupcovia VUJE pri rokovaniach o spolupráci s Ilhwanom Kimom, generálnym manažérom Korea Nuclear Association for International Cooperation. Foto: VUJE

Diskusie o inovatívnych myšlienkach mierového rozvoja jadrového priemyslu sa konali v priestoroch zimných olympijských hier 2014, v Soči. Témou bolo Globálne partnerstvo – spoločný úspech a zúčastnilo sa ich 3 000 zástupcov zo 68 krajín sveta. Slovenský Výskumný ústav jadrovej energetiky (VUJE) sa na AtomeXpo prezentoval po deviaty raz.

Stretli sme sa svetoví a národní lídri, verejné organizácie a spíkri. Hlavnou témou bolo prepojenie atómovej energie s udržateľnosťou a zelenou energiou,“ zhodnotil fórum Peter Líška, podpredseda predstavenstva a riaditeľ divízie jadrovej bezpečnosti VUJE.

S Rosatomom sa snažíme zapojiť do ich dodávateľského systému a nadviazať spoluprácu pri budovaní nových elektrární vo Fínsku a v Maďarsku, ktoré spoločnosť realizuje.

Yukiya Amano generálny riaditeľ IAEA (International Atomic Energy Agency) s generálnym riaditeľom Rosatomu Alexejom Lichačevom (vľavo). Foto: VUJE
Yukiya Amano generálny riaditeľ IAEA (International Atomic Energy Agency) s generálnym riaditeľom Rosatomu Alexejom Lichačevom (vľavo). Foto: VUJE

Partnerstvo, založené na vzájomnej dôvere a spoločných cieľoch prispieva k riešeniu kľúčových úloh zabezpečenia trvalo udržateľného rozvoja jadrového priemyslu a členských krajín ako celku,“ dodal Sergey Kiriyenko, šéf dozornej rady Rosatom State Corporation.

Rosatom ako vedúca spoločnosť v oblasti jadrovej energetiky bola organizátorom AtomeXpo 2018. V stánku lídra jadrovej energetiky na Slovensku – VUJE, prebiehali s ich zástupcami významné stretnutia.

Spolupráca s Južnou Kóreou

Peter Líška s kolegami za VUJE rokoval aj so španielskou spoločnosťou Tecnatom a zástupcami v odbore jadrovej energetiky Južnej Kórey. Ako jedna z najsilnejších krajín v jadrovej energetike má Južná Kórea záujem rozvinúť spoluprácu v oblasti decommissioningu, teda vyraďovania.

IIhwan Kim, generálny manažér Association for International Cooperation komunikoval fakt, že v Kórei odstavili blok, ktorý idú vyraďovať. Preto chcú v tomto smere uzavrieť partnerstvo.

Po skončení výstavby Mochoviec a vyradení V1 má VUJE možnosť využiť svoje osvedčené inžinierske kapacity na projektoch v zahraničí. Geografická diverzifikácia je jednou z jej priorít stratégie v piatej dekáde fungovania.

Skúsenosti z Mochoviec

Matej Korec, generálny riaditeľ VUJE, a. s. Foto: VUJE
Matej Korec, generálny riaditeľ VUJE, a. s. Foto: VUJE

„Medzinárodná spolupráca v tomto odvetví nadobúda väčší rozmer, výrazne väčší, než doposiaľ. A to už sme 40 rokov na trhu,“ priznáva Matej Korec, generálny riaditeľ VUJE. „Už aj v našich elektrárňach, najmä v Mochovciach, bežne stretnete špecialistov a manažérov z rôznych krajín. Globálna potreba elektrickej energie je kontinuálne rastúca a jadrová energetika je neodmysliteľnou súčasťou tohto trendu.“ Preto sa VUJE aj účasťou na konferencii AtomeXpo snaží rozvíjať medzinárodné vzťahy a upevňovať postavenie medzi najväčšími hráčmi.

Medzi domáce projekty VUJE patria napríklad rekonštrukcia rozvodne Medzibrod a Križovany, zvyšovanie výkonu blokov JE Mochovce, výstavba vysokonapäťovej linky Vavrín-Sučany či rekonštrukcia blokov JE V1 v Jaslovských Bohuniciach. V spolupráci s francúzskou firmou CORYS vyvinuli multifunkčný simulátor, pre arménsku elektráreň dodali turbínu s výkonom 6,2 MW, v spolupráci s Maďarskom vypracovali dokumentácie na predĺženie životnosti blokov atómovej elektrárne Paks.

V odbore jadrovej aj klasickej energetiky tvorí VUJE projekty od úvodnej dokumentácie po konečné preskúšanie.

PRIDAJTE KOMENTÁR

Prosíme, vložte svoj komentár
Tu uveďte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.