Austrália: Anketa ukazuje zvyšujúcu sa podporu jadrovej energie

0
110
Austrália
Odvráti sa Austrália od uhoľnej energetickej stratégie?

Austrálčania sú o niečo viac naklonení podporovať jadrové elektrárne, než byť proti nim, ale jasná väčšina voličov nechce žiť v ich blízkosti, ukázal nový prieskum.

S možným návratom jadrovej energie do národnej politickej agendy nový prieskum spoločnosti Essential zistil, že 44% Austrálčanov podporuje jadrové elektrárne, čo je o štyri percentuálne body viac ako v poslednom prieskume v novembri 2015, a 40% je proti nim.

Na otázku, či respondenti súhlasia alebo nesúhlasia s vyhlásením „Mohol by som pohodlne žiť blízko jadrovej elektrárne“, len 28% odpovedalo kladne a 60% záporne.

Nový prieskum reaguje na to, že niektorí členovia vládnej koalície presadzujú vyšetrovanie životaschopnosti jadrovej energie a federálni ministri energetiky a životného prostredia nechali priestor na zrušenie zákazu jadrovej energie v Austrálii v rámci revízie environmentálnych predpisov.

Jediný jadrový reaktor, ktorý je v prevádzke v Austrálii, je výskumný reaktor Opal v Lucas Heights, ktorý sa používa na výskum a výrobu rádioizotopov.

Prieskum hovorí, že 54% opýtaných verí, že jadrová energia by bola spoľahlivým zdrojom energie pre budúcnosť (28% nesúhlasí) a takmer polovica ľudí v prieskume, 47%, si myslí, že jadrová energia by bola pre životné prostredie lepšia ako spaľovanie uhlia (30% nesúhlasí).

Väčšina, 63%, si myslí, že jadrový priemysel v Austrálii by vytvoril kvalifikované pracovné miesta, pričom 22% nesúhlasí. Napriek tomu, že jadrová energia je drahá, viac ako polovica opýtaných, 51%, si myslí, že jadrová energia by pomohla znížiť ceny energie (26% nesúhlasí).