Molybdén-99: Austrálske zariadenie získalo licenciu od dozoru

0
62

Nové zariadenie nukleárnej medicíny v Austrálii získalo povolenie od dozoru a začalo poskytovať nukleárnu medicínu austrálskym pacientom.

Austrálska organizácia pre jadrovú vedu a technológiu (ANSTO) uviedla, že zariadenie v ANSTO, ktoré je súčasťou investičného programu v hodnote 115 miliónov €, teraz prejde na plnú výrobu molybdénu-99 (Mo-99) po jeho obmedzenej výrobe od apríla.

ANSTO, verejná výskumná organizácia, dlhodobo zabezpečovala potreby Mo-99 pre Austrálčanov, ale globálna ponuka izotopov bola v posledných rokoch ohrozená zatváraním starnúcich výskumných reaktorov na celom svete.

„Keďže náš reaktor Opal je jedným z najnovších a najspoľahlivejších výskumných reaktorov svojho druhu na svete, Austrália sa snaží túto medzeru vyplniť,“

ANSTO vyrába približne 500 000 dávok Mo-99 ročne pre viac ako 250 nemocníc a centier nukleárnej medicíny po celej krajine. Nové zariadenie umožní spoločnosti ANSTO strojnásobiť jej výrobnú kapacitu.

Svetový dopyt po Mo-99 je rádovo 40 miliónov dávok ročne a ďalej sa zvyšuje, keď viac krajín priemyselne zintenzívňuje a modernizuje svoje zdravotnícke systémy.

Mo-99 je materský izotop technécia-99m (Tc-99m), ktoré sa používa približne v 85% všetkých postupov austrálskej nukleárnej medicíny. Je to najčastejšie používaný medicínsky izotop na svete, pričom každý rok potrebujú prístup k lieku desiatky miliónov pacientov po celom svete.

V závislosti od dopytu a ponuky, ktorá kolíše z týždňa na týždeň, má nové zariadenie schopnosť uspokojiť až 25% celosvetových potrieb. „Toto je dnes najmodernejšie a najbezpečnejšie výrobné zariadenie pre nukleárnu medicínu na planéte,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti ANSTO, Adi Paterson.