Nové zariadenie nukleárnej medicíny v Austrálii získalo povolenie od dozoru a začalo poskytovať nukleárnu medicínu austrálskym pacientom.

Austrálska organizácia pre jadrovú vedu a technológiu (ANSTO) uviedla, že zariadenie v ANSTO, ktoré je súčasťou investičného programu v hodnote 115 miliónov €, teraz prejde na plnú výrobu molybdénu-99 (Mo-99) po jeho obmedzenej výrobe od apríla.

ANSTO, verejná výskumná organizácia, dlhodobo zabezpečovala potreby Mo-99 pre Austrálčanov, ale globálna ponuka izotopov bola v posledných rokoch ohrozená zatváraním starnúcich výskumných reaktorov na celom svete.

„Keďže náš reaktor Opal je jedným z najnovších a najspoľahlivejších výskumných reaktorov svojho druhu na svete, Austrália sa snaží túto medzeru vyplniť,”

ANSTO vyrába približne 500 000 dávok Mo-99 ročne pre viac ako 250 nemocníc a centier nukleárnej medicíny po celej krajine. Nové zariadenie umožní spoločnosti ANSTO strojnásobiť jej výrobnú kapacitu.

Svetový dopyt po Mo-99 je rádovo 40 miliónov dávok ročne a ďalej sa zvyšuje, keď viac krajín priemyselne zintenzívňuje a modernizuje svoje zdravotnícke systémy.

Mo-99 je materský izotop technécia-99m (Tc-99m), ktoré sa používa približne v 85% všetkých postupov austrálskej nukleárnej medicíny. Je to najčastejšie používaný medicínsky izotop na svete, pričom každý rok potrebujú prístup k lieku desiatky miliónov pacientov po celom svete.

V závislosti od dopytu a ponuky, ktorá kolíše z týždňa na týždeň, má nové zariadenie schopnosť uspokojiť až 25% celosvetových potrieb. „Toto je dnes najmodernejšie a najbezpečnejšie výrobné zariadenie pre nukleárnu medicínu na planéte,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti ANSTO, Adi Paterson.

PRIDAJTE KOMENTÁR

Prosíme, vložte svoj komentár
Tu uveďte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.