Ázia je hnacou silou rastu výroby jadrovej energie so 46 komerčne prevádzkovanými jadrovými reaktormi v Číne, ktoré v roku 2018 predstavovali asi 11% svetovej jadrovej kapacity. Uvádza to správa Svetovej jadrovej asociácie (WNA).

Čína pripojila rekordných 8 GW výkonu z nového jadra

Čína v roku 2018 pripojila k sieti rekordných 8,3 GW novej jadrovej kapacity – druhý najväčší ročný nárast, aký dosiahla ktorákoľvek krajina od začiatku využívania civilnej jadrovej energie.

Z deviatich reaktorov pripojených v roku 2018 do rozvodnej siete na celom svete bolo sedem v Číne a nové bloky boli pripojené na jadrových elektrárňach (JE) Tianwan, Haiyang, Sanmen, Taishan a Yangjiang. Ďalšie bloky pripojené v roku 2018 boli Rostov-4 a Leningrad 2-1 v Rusku.

Globálna výroba z jadra sa zvyšuje 6 rokov po sebe

WNA uviedla, že globálna výroba jadrovej energie sa v roku 2018 zvýšila už šiesty rok po sebe. Jadrové reaktory vyrobili v roku 2018 celkom 2563 TWh elektriny, oproti 2502 TWh v roku 2017. Reaktory na celom svete pokryli asi 10% svetového dopytu.

Trend smerom nahor bola najdramatickejší v Ázii, kde sa, podľa správy, výroba jadrovej energie zvýšila takmer o 12% na 533 TWh.

V priebehu roka bolo vo výstavbe 55 blokov, z toho 36 v Ázii. Desať bolo vo výstavbe vo východnej Európe a Rusku, dva v Severnej Amerike, dva v Južnej Amerike a päť v západnej a strednej Európe.

WNA uviedla, že jadrový rast je silný, pričom do konca roku 2020 by malo byť spustených viac ako 20 nových reaktorov.

PRIDAJTE KOMENTÁR

Prosíme, vložte svoj komentár
Tu uveďte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.