Britský Meteorologický úrad varuje pred nárastom emisií CO2 v roku 2019

0
109
Britský Meteorologický úrad varuje pred nárastom emisií CO2 v roku 2019

Podľa britského Meteorologického úradu (MO) sa predpokladá, že úroveň emisií oxidu uhličitého (CO2) v atmosfére sa bude v roku 2019 zvyšovať o takmer rekordnú hodnotu.

V priebehu roka 2019 očakávajú odborníci na klimatické zmeny v MO jeden z najväčších nárastov koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére za 62 rokov meraní. Tento nárast je podnecovaný pokračujúcim spaľovaním fosílnych palív a ničením lesov a v roku 2019 bude obzvlášť vysoký v dôsledku očakávaného návratu podmienok podobných úkazu El Niño, povedal MO. Táto prirodzená zmena klímy spôsobuje teplé a suché podmienky v trópoch, čo znamená, že rast rastlín, ktoré odstraňujú CO2 zo vzduchu, bude obmedzený.

Profesor Richard Betts z MO uviedol, že od roku 1958 monitorovanie na observatóriu Mauna Loa na Havaji zaznamenalo zvýšenie koncentrácie CO2 v atmosfére približne o 30%. Je to spôsobené emisiami z fosílnych palív, odlesňovaním a produkciou cementu a toto zvýšenie by bolo ešte väčšie, keby nebolo prirodzených zachytávačov uhlíka – oceánov, pôdy a rastlín – ktoré absorbujú časť prebytočného CO2.

„V tomto roku očakávame, že tieto zachytávače uhlíka budú pomerne slabé, takže dopad rekordne vysokých emisií spôsobených ľudskou činnosťou bude väčší ako vlani.“

„Pri pohľade na každomesačné údaje je to, akoby ste videli, dýchanie, pretože hladina CO2 klesá a stúpa so sezónnym cyklom rastu a rozkladu rastlín na severnej pologuli,“ povedal profesor Betts. „Graf je vec krásy, ale aj jasná pripomienka ľudského vplyvu na klímu. Každý rok je koncentrácia CO2 je vyššia ako v predošlom roku, a to sa bude diať, až kým ľudia neprestanú vypúšťať CO2 do atmosféry.“