Česká vláda žiada o záväzné tendre na štyri jadrové reaktory od EDF a KHNP

Česká vláda v stredu 31. januára oznámila, že bude hľadať záväzné ponuky od dvoch dodávateľov technológií, francúzskej EDF a juhokórejskej KHNP, na výstavbu až štyroch nových reaktorových blokov v existujúcej jadrovej elektrárni Dukovany.

0
22
Jadrová elektráreň Dukovany
Jadrová elektráreň Dukovany. Foto: ČEZ, a. s.

Zverejnené oznámenie značí, že vláda zmenila svoj prístup k novostavbám, keďže predtým hľadala záväzné ponuky na jeden nový 1200 MW blok Dukovany s možnosťou nezáväzných ponúk na ďalšie tri bloky rozdelené medzi jadrové elektrárne Dukovany a Temelín.

V októbri 2023 dostala Elektráreň Dukovany II konečné ponuky na výstavbu nového jadrového bloku v Dukovanoch od americkej spoločnosti Westinghouse Electric, francúzskej EDF a kórejskej KHNP. Všetci traja predložili prvé ponuky v novembri 2022. Vláda napokon uviedla, že Westinghouse nebude prizvaný do ďalšej fázy tendra v Dukovanoch až na štyri bloky, pretože americká spoločnosť „nesplnila potrebné podmienky“.

Vláda však uviedla, že „nikto nie je vylúčený“ a súťaž „nebude dokončená“, kým sa neuzavrie inžinierska, obstarávacia a stavebná zmluva. „Z výberového konania nikoho nevylučujeme a celý tender sa skončí až podpisom zmluvy s vybraným dodávateľom. V súčasnosti oslovujeme uchádzačov, ktorí predložili záväznú ponuku na Dukovany-5 a nezáväzné ponuky na ďalšie bloky,“ uvádza sa vo vyhlásení. „Westinghouse zatiaľ nepredložil záväznú ponuku v súlade s požadovanou dokumentáciou.“

Štyri bloky lacnejšie ako jeden

Český premiér Petr Fiala na tlačovej konferencii novinárom povedal, že výstavba až štyroch nových reaktorových blokov „v jednom balíku“ je ekonomicky výhodná a odhaduje sa, že stlačí celkové náklady až o 25 %.

Úspory môžu podľa vlády priniesť synergie v príprave, ako je inžiniering, zvýšené množstvo objednávok a optimalizovaná výstavba, kde je možné efektívnejšie využiť ťažkú techniku, zariadenia staveniska, ubytovacie kapacity a logistiku naprieč viacerými reaktorovými blokmi.

Fiala tiež povedal, že jeho krajina rozhodne o počte nových reaktorov, ktoré postaví, po porovnaní záväzných ponúk všetkých uchádzačov. Minister financií Zbyněk Stanjura novinárom objasnil, že rozhodnutie vlády pomôže vyčísliť konečnú cenu za prípadnú výstavbu ďalších reaktorov do konca mája spolu so získaním potrebných záruk.

„Zlepší sa tým naša vyjednávacia pozícia a odstráni sa riziko zlacnenia,“ povedal Stanjura. Vláda uviedla, že dodávatelia budú mať teraz čas do 15. apríla na predloženie záväzných ponúk na štyri nové bloky reaktorov, pričom proces preskúmania je naplánovaný na mesiac a výsledky budú oznámené koncom mája. Očakáva sa, že zmluva s vybraným dodávateľom bude podpísaná v marci 2025. Odvolanie tendra neovplyvní časový rámec novostavby, ktorý podľa vlády predpokladá uvedenie novej jednotky Dukovany-5 do prevádzky v roku 2036.

V roku 2020 schválil český štát, ktorý vlastní 70-percentný podiel v ČEZ, plány na poskytnutie bezúročného úveru na financovanie Dukovany-5. Vtedajšie odhady hovorili o hodnote úveru približne 7,5 miliardy eur.

V roku 2021 štát schválil aj model nákupu elektriny z nového bloku za pevnú cenu na 30 rokov, pričom spotrebitelia si rozdiel dorovnajú, ak je táto cena vyššia ako ceny na veľkoobchodnom trhu. Schémy podpory v súčasnosti posudzuje Európska komisia podľa požiadaviek pravidiel Európskej únie.

Vláda tiež uviedla, že o modeli financovania ďalších troch blokov reaktora sa ešte nerozhodlo. Pre rozhodnutie o výstavbe ďalších reaktorov je „obzvlášť dôležitý“ investorský model a budúce vzťahy medzi štátom a ČEZ, uviedla vláda. Očakáva sa, že do konca roku 2024 bude vytvorená nová pracovná skupina pre financovanie ďalších jednotiek, oznámila včera tlačová konferencia.

Existujúce a nové jadro je nevyhnutné pre český energetický mix

Česká republika má šesť komerčne prevádzkovaných reaktorových blokov: štyri bloky VVER-440 projektované v Dukovanoch a dva väčšie bloky VVER-1000 v Temelíne. Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu v roku 2022 týchto šesť blokov zabezpečovalo 36,7 % vyrobenej elektriny v krajine.

Vláda potvrdila, že nové jadrové elektrárne v budúcnosti pomôžu zabezpečiť bezpečnosť a stabilitu dodávok elektriny za dostupné ceny pre občanov a firmy a tiež nahradí vyraďovacie kapacity v Dukovanoch ešte v tomto storočí.