Čína uviedla do prevádzky prvý malý modulárny reaktor

Čínsky malý modulárny reaktor ACP100 prekonal ďalší dôležitý míľnik.

0
50
Čínsky malý modulárny reaktor ACP100
Čínsky malý modulárny reaktor ACP100 v Changjiang. Zdroj foto: China Atomic Energy Authority

Čína si pripísala ďalší dôležitý míľnik v oblasti malých modulárnych reaktorov, a to spustenie riadiaceho systému na bloku s inštalovaným výkonom 125 MW. Krajina začala s výstavbou svojho demonštračného malého reaktora v roku 2021 a jeho uvedenie do komerčnej prevádzky je naplánované na rok 2026.

Čínska energetická spoločnosť China National Nuclear Corporation (CNNC) oznámila, že 21. mája uviedla do prevádzky velín malého modulárneho reaktora (SMR) v elektrárni Changjiang. Čína začala vývoj reaktora ACP100, známeho aj pod názvom Linglong One, s inštalovaným výkonom 125 MW v roku 2010.

„V hlavnej kontrolnej miestnosti Linglong One sa prvýkrát používajú nástenné monitorovacie obrazovky, čo výrazne optimalizuje priestorovú efektívnosť. Očakávame, že hlavná kontrolná miestnosť a kontrolný systém budú spoločne riadiť a monitorovať stovky systémov, desiatky tisíc zariadení a rôzne prevádzkové podmienky v jadrovom bloku,“ uviedla CNNC v tlačovej správe.

Digitálny riadiaci systém (DCS) pozostáva z dvoch v Číne vyvinutých platforiem Longlin a Longqi. Platforma Longlin zabezpečuje bezpečnostné riadenie jadrového reaktora. Longqi zasa zodpovedá za riadenie jadrového bloku a kontroluje efektívnu a hospodárnu prevádzku.

Velín ACP100 v Changjiang (Zdroj: CNNC)

Prvý čínsky malý modulárny reaktor

Čína v roku 2014 po štyroch rokoch dokončila predbežný projekt malého modulárneho reaktora ACP100 a v roku 2016 sa stal prvým SMR, ktorý prešiel bezpečnostnou previerkou Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). CNNC sa rozhodla postaviť demonštračný blok v roku 2019 a následne sa oficiálne začala výstavbu v roku 2021 prvým odliatím betónu. Spoločnosť očakáva komerčnú prevádzku v roku 2026 po 58 mesiacoch výstavby.

„Očakávame, že po dokončení bude jednotka vyrábať 1 miliardu kWh elektrickej energie ročne, čo zodpovedá spotrebe energie 526 000 domácností. Okrem toho zníži emisie oxidu uhličitého o 880 000 ton ročne, čo približne zodpovedá vysadeniu 7,5 milióna stromov,“ uviedla spoločnosť CNNC.

Okrem výroby elektrickej energie sa blok typu Linglong One môže využívať aj na vykurovanie, výrobu pary alebo odsoľovanie morskej vody.

Zdroj: CNNC