Čínska CNNC má viac miest pripravených na výstavbu reaktorov  

0
57
Čínska CNNC má viac miest pripravených na výstavbu reaktorov  

Štátna China National Nuclear Corporation je schopná stavať viac ako 10 nových jadrových blokov ročne a „niekoľko“ nových lokalít je plne pripravených pre výstavbu, povedal prezident spoločnosti Yu Jianfeng na tlačovej konferencii.

Yu neuviedol žiadne ďalšie podrobnosti o nových miestach, ale krajina mala ambiciózne jadrové plány s oficiálnym cieľom 58 GW inštalovaného jadrového výkonu do roku 2020, a to z dnešných takmer 36 GW v 46 prevádzkovaných reaktorových blokoch.

Podľa šanghajskej energetickej výskumnej spoločnosti Nicobar je cieľom Číny mať 110 jadrových blokov v komerčnej prevádzke od roku 2030, ale tento cieľ bude pravdepodobne upravený v nasledujúcom päťročnom pláne, ktorého prvý návrh sa objaví v roku 2019.

Čína má podobné ambície s cieľom predávať svoje jadrové služby v zahraničí. Podľa spoločnosti Nicobar Čína podpísala dohody a memorandá o porozumení s cieľom preskúmať civilnú jadrovú spoluprácu s viac ako 20 krajinami.

Predseda CNNC Wang Shoujun sa nedávno zúčastnil série stretnutí v Jordánsku a podpísal dohodu o možných bilaterálnych projektoch v oblasti jadrovej energetiky. Spoločnosť oznámila na začiatku tohto roka, že chce zvýšiť spoluprácu s Ghanou, ktorá plánuje postaviť svoju prvú jadrovú elektráreň (JE).

CNNC je jeden z vývojárov reaktora HPR1000 alebo Hualong One, z ktorých štyri sú vo výstavbe v Číne. Sú to Fuqing-5, Fuqing-6, Fangchenggang-3 a Fangchenggang-4. Reaktory Hualong One sú tiež plánované pre Pakistan, Argentínu a Veľkú Britániu.