Dukovany aj Temelín vybavili novou technológiu na zvyšovanie bezpečnosti

V jadrových elektrárňach Dukovany a Temelín nechali nainštalovať nový laserový systém, ktorý má chrániť priestor proti dronom či iným možným hrozbám prichádzajúcim zo vzduchu.

0
250
Dukovany
Jadrová elektráreň Dukovany. Foto: ČEZ

Nová technológia dokáže rozlíšiť napríklad vtáka od umelo vyrobeného objektu. Verejnosti ju predstavil riaditeľ Útvaru ochrany skupiny ČEZ Daniel Rous. Nedotknuteľnosť bezletového pásma nad oboma českými jadrovými elektrárňami zaisťuje vojenské letectvo. Nové posilnenie ochrany považuje Rous za evolúciu, pričom uviedol, že Dukovany, sú od začiatku zabezpečené tak, ako im to prikazuje zákon. Systém ochrany sa neustále vyvíja, avšak s pokrokom prichádza aj zvyšujúce sa riziko hrozieb a nových neznámych technológií.

Špička ľadovca

Celková obnova ochranného systému v Dukovanoch sa začala približne pred troma rokmi a stála zhruba miliardu českých korún. „Tento laserový systém je v zásade špičkou veľkého ľadovca, ktorý sa volá Technický systém fyzickej ochrany jadrovej elektrárne Dukovany,“ vysvetlil Rous. Podobne ako prelet dronov pred desiatimi rokmi nemuseli riešiť ani problematiku kybernetickej bezpečnosti. Dnes je však podľa nového atómového zákona už aj počítačová bezpečnosť nedeliteľnou súčasťou zabezpečenia jadrového zariadenia.

Útoky zo vzduchu sú reálnou hrozbou

Riaditeľ Útvaru ochrany skupiny ČEZ potvrdil, že nad českými jadrovými elektrárňami drony zatiaľ zaznamenané neboli, časy sa však podľa neho menia. Uviedol, že v prípade vojnových konfliktov sú útoky zo vzduchu pomerne časté, a preto neustále sledujú trendy a vývoj. „Vzdušný priestor jadrových elektrární je pre nás natoľko dôležitý, že sme považovali za vhodné využiť tú najšpičkovejšiu techniku, ktorá je dnes k dispozícii,“ hodnotí Rous.

Systém od firmy Tacticaware využíva detektory, ktoré sa používajú v automobilovom priemysle. Ide o otáčavé zariadenie vystreľujúce veľké množstvo lúčov pod rôznymi uhlami. Vďaka tomu dokáže zbierať informácie o priestore s presnosťou na dva až tri centimetre. Ak by však skutočne došlo k reálnemu narušeniu, v Dukovanoch i Temelíne sídlia aj špeciálne jednotky polície, ktoré by odštartovali zásah.

Jadrová elektráreň Dukovany je v prevádzke 35 rokov. Jej prvý blok je momentálne odstavný do konca roku kvôli plánovanej odstávke. Elektrinu tak teraz vyrábajú zostávajúce tri bloky.