Oteckovia

0
95

Dňa 27.11.2020 po bombovom útoku zahynul jadrový fyzik, profesor na univerzite v Teheráne Mohsen Fakhrizadeh (1961-2020). Vedec, ako aj brigádny generál Iránskych revolučných gárd, o ktorom sa šepkalo, že by raz mohol byť i otcom iránskej atómovej bomby. Tragédia. Pre niekoho možno obeť „preventívneho úderu“.

Dovoľte mi pohľad na tohto vedca optikou hodnotenia slovenskej scientometrie – t.j. počtom publikácií, citácií, či výškou Hirschovho faktoru (od týchto počtov sa odvíja tzv. uznanie vedeckou komunitou). Profesor Fakhrizadeh bol asi múdry, ale na Slovensku máme z čisto scientrometrického pohľadu i lepších. Nemám však pocit, že by ich práca, či znalosti boli dostatočne docenené.

Jedinečnosť profesora Fakhrizadeha je však v potenciálnom impakte na spoločnosť. Irán by sa jadrovou zbraňou dostal do klubu prakticky nepotrestateľných štátov. Máločo tak zvýši štátnu suverenitu ako atómová bomba.

Najznámejším z otcov atómovej bomby bol asi ten prvý – americký teoretický fyzik Róbert Oppenheimer. Podozierali ho z vlastizrady a v roku 1954 mu odobrali „bezpečnostnú previerku“. I rus Igor V. Kurčatov nielen vďaka monumentálnej brade pôsobil otcovsky (v prípade neúspechu by ho však odstránili jeho vlastní. Šéfom sovietskeho jadrového programu bol L. Berija a mal už prichystaného J. Charitona…).

V roku 2014 som bol na konferencii jadrových expertov v Pretórii. V diskusnom paneli som sedel vedľa profesora Johana Slabbera – pravdepodobného otca atómovej bomby Juhoafrickej republiky (otec nie je nikdy istý). Príjemný starší pán. Počas coffee breaku mi povedal, že za svoj najväčší úspech považuje to, že možno i vďaka nemu pristúpila v roku 1988 JAR k likvidácii 2 testovacích zariadení v púšti Kalahari a vzdala sa svojich 6 jadrových zbraní. A stihli to ešte za čias prezidenta De Klerka. Bol som rád, že aspoň tejto časti som trochu porozumel a tým naplnil to, čo sa od slovenského vedca očakáva. Aj keď nedokážeme vo všetkých oblastiach robiť špičkovú vedu, skúsme spraviť všetko, čo je v našich silách, aby sme jej porozumeli. Teda aspoň z časti…

Obrázok prevzatý z www.pravda.sk.