Oteckovia

0
185

Dňa 27. novembra 2020 po bombovom útoku zahynul jadrový fyzik, profesor na univerzite v Teheráne Mohsen Fakhrizadeh (1961-2020). Vedec, ako aj brigádny generál Iránskych revolučných gárd, o ktorom sa šepkalo, že by raz mohol byť aj otcom iránskej atómovej bomby. Tragédia. Pre niekoho možno obeť „preventívneho úderu“.

Dovoľte mi pohľad na tohto vedca optikou hodnotenia slovenskej scientometrie – teda počtom publikácií, citácií či výškou Hirschovho faktoru (od týchto počtov sa odvíja tzv. uznanie vedeckou komunitou). Profesor Fakhrizadeh bol asi múdry, ale na Slovensku máme z čisto scientrometrického pohľadu aj lepších. Nemám však pocit, že by ich práca, či znalosti boli dostatočne docenené.

Jedinečnosť profesora Fakhrizadeha je však v potenciálnom impakte na spoločnosť. Irán by sa jadrovou zbraňou dostal do klubu prakticky nepotrestateľných štátov. Máločo tak zvýši štátnu suverenitu ako atómová bomba.

Najznámejším z otcov atómovej bomby bol asi ten prvý – americký teoretický fyzik Róbert Oppenheimer. Podozrievali ho z vlastizrady a v roku 1954 mu odobrali „bezpečnostnú previerku“. Takisto Rus Igor V. Kurčatov pôsobil nielen vďaka monumentálnej brade otcovsky (v prípade neúspechu by ho však odstránili jeho vlastní. Šéfom sovietskeho jadrového programu bol L. Berija a mal už prichystaného J. Charitona…).

V roku 2014 som bol na konferencii jadrových expertov v Pretórii. V diskusnom paneli som sedel vedľa profesora Johana Slabbera – pravdepodobného otca atómovej bomby Juhoafrickej republiky (otec nie je nikdy istý). Príjemný starší pán. Počas coffee breaku mi povedal, že za svoj najväčší úspech považuje to, že možno i vďaka nemu pristúpila v roku 1988 JAR k likvidácii dvoch testovacích zariadení v púšti Kalahari a vzdala sa svojich šiestich jadrových zbraní. A stihli to ešte za čias prezidenta De Klerka. Bol som rád, že aspoň tejto časti som trochu porozumel a tým naplnil to, čo sa od slovenského vedca očakáva. Hoci nedokážeme vo všetkých oblastiach robiť špičkovú vedu, skúsme spraviť všetko, čo je v našich silách, aby sme jej porozumeli. Teda aspoň z časti…

Obrázok prevzatý z www.pravda.sk.