Fínska atómka Olkiluoto-3 už do siete dodáva elektrinu

0
350
Olkiluoto v roku 2015 (foto TVO)

Jadrová elektráreň Olkiluoto-3 EPR na západe Fínska začala do siete dodávať elektrinu. Prevádzkovateľ zariadenia, spoločnosť Teollisuuden Voima (TVO), informovala, že elektráreň s výkonom 1600 MW prifázovali k sieti v sobotu 12. marca o 13:01 miestneho času a jej výkon postupne zvýšili na približne 27 percent.

Reaktor je teraz v štvormesačnej skúšobnej fáze a vrchol svojej výrobnej kapacity 1600 MW by mal dosiahnuť v júli, keď pokryje približne 14 percent celkovej spotreby energie vo Fínsku. Tým sa zníži potreba „krajiny tisícich jazier“ dovážať elektrinu z Nórska, Ruska a Švédska. Fínsko je tak prvou krajinou na európskom území (od uvedenia rumunskej JE Cernavoda-2) od roku 2007, ktoré spustilo prevádzku komerčného jadrového zariadenia.

Elektráreň Olkiluoto-3 EPR dosiahla prvú kritickú úroveň 21. decembra. Do jej spustenia bola poslednou fínskou komerčnou jadrovou elektrárňou Olkiluoto-2, ktorú uviedli do prevádzky v júli 1982. Na výstavbe „trojky“ sa podieľali francúzska spoločnosť Areva a nemecký Siemens. Začala sa v auguste 2005 a napokon ju spustili ju s 10-ročným meškaním. TVO vlani v auguste informovala, že pravidelnú produkciu elektriny o tri mesiace zdržala rozsiahla generálna oprava turbíny a kontrolné práce. Vo februári 2022 spustenie odsunuli kvôli potrebným úpravám po predošlej testovacej fáze.

Fínska verejnoprávna spoločnosť YLE vlani informovala, že cena projektu vyšla na približne 11 mild. eur.