Ministerstvo vyhlási tender na výstavbu nového jadrového bloku v Dukovanoch

České ministerstvo priemyslu a obchodu nariadi budúci týždeň vypísanie výberového konania na nový blok v jadrovej elektrárni Dukovany, uviedol v nedeľu hovorca rezortu.

0
97
Dukovany
České Ministerstvo priemyslu a obchodu vyhlási tender na výstavbu nového jadrového bloku v Dukovanoch.

Štátna energetická spoločnosť ČEZ oznámila, že v lokalite Dukovany plánuje postaviť jeden reaktor generácie 3+ s maximálnym inštalovaným výkonom 1200 MW. Spoločnosť však požiadala o povolenie na výstavbu až dvoch nových blokov. V roku 2014 ČEZ zrušila súťaž na výstavbu v jadrovej elektrárni Temelín po tom, keď sa mu nepodarilo získať štátne záruky na projekt.

Predchádzajúca vláda minulý rok poslala bezpečnostné dotazníky trom potenciálnym záujemcom – spoločnosti Westinghouse z USA, francúzskej EDF a juhokórejskej KHNP – po tom, ako boli z bezpečnostných dôvodov vylúčené štátne korporácie z Číny a Ruska.

„Minister priemyslu a obchodu Jozef Sikela vydá na budúci týždeň príkaz na tender na nový blok v jadrovej elektrárni Dukovany,“ citovala miestna tlač hovorcu Vojtecha Srnku.

Česká republika má šesť komerčne prevádzkovaných reaktorových blokov. Okrem štyroch blokov v Dukovanoch sú v Temelíne dva ruské bloky VVER-1000. Podľa MAAE vyrábalo v roku 2019 týchto šesť blokov približne 35 % elektriny v krajine.

Medzinárodná energetická agentúra vo svojej minuloročnej správe o energetickej politike Českej republiky vyzvala na dôkladné výberové konanie na plánované nové reaktory v Dukovanoch. Uviedla, že výberové konanie na novú výstavbu musí mať „jasné technologické a ekonomické výberové kritériá“ a zároveň zabezpečiť základné bezpečnostné záujmy štátu.

Premiér Peter Fiala už vo februári uviedol, že víťaz tendra by mal byť známy v roku 2024, pričom stavebné povolenie by sa malo vydať do roku 2029. Nový blok je potrebné podľa jeho slov spustiť v roku 2036.

Tender prichádza v čase ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá zvýšila napätie v regióne aj obavy o bezpečnosť ukrajinských jadrových elektrární, keďže ich ruské sily ostreľovali.