Energetická bilancia v Európskej únii sa posúva proti jadrovej energii a strata Spojeného kráľovstva (UK) cez brexit je ďalšou ranou pre jadrový priemysel, povedal Yves Desbazeille, generálny riaditeľ bruselskej skupiny jadrového priemyslu FORATOM.

V rozhovore pre EurActiv Desbazeille hovorí, že situácia jadrovej energetiky „nie je taká dobrá, ako bývala“. „Práve teraz sme stratili UK ako člena Európskej únie, a to je veľmi silný podporovateľ jadrovej energie. Brexit bude samozrejme veľkou stratou pre jadrový priemysel.”

„Otázka je, aký bude postoj Francúzska. Bude Francúzsko oveľa dôraznejšie, pokiaľ ide o civilnú jadrovú energiu alebo nie? Toto je veľmi ťažká otázka, aby sme na ňu mohli dnes odpovedať.“

Desbazeille povedal, že vo východnej Európe má Vyšehradská skupina (Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Slovensko) veľmi pozitívny názor na jadrovú energiu. Fínsko je tiež pro-jadrové a Švédsko má tendenciu nasledovať projadrové krajiny, ale je v tom „pomerne nesmelé“.

„Potom sú tu Španielsko a Belgicko, ktorých názory sú veľmi nejasné. Je ťažké považovať ich za projadrové. Celkovo sa energetická bilancia v Európskej únii presúva proti jadrovej energii,“ povedal. „Veľkou otázkou je, či sa Nemecko stane ešte viac protijadrovou krajinou.“

PRIDAJTE KOMENTÁR

Prosíme, vložte svoj komentár
Tu uveďte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.