Dva britské podniky, Createc Ltd a  Blue Bear Systems Research, vyvinuli malý dron RISER, ktorý bude merať úroveň žiarenia v poškodených budovách reaktorov japonskej JE Fukušima-Daiiči.

Ľahký dron používa lasery na vlastné navigovanie hlboko vo vnútri nebezpečných priestorov, kde nesiahajú signály GPS. Bol už úspešne použitý v Sellafielde vo Veľkej Británii.

RISER – Remote Intelligence Survey Equipment for Radiation

Projekt RISER (angl. preklad: diaľkovo ovládané zariadenie na zisťovanie žiarenia) financoval svoj výskum a vývoj z britského Úradu pre vyraďovanie jadrových zariadení (NDA) a vďaka vládnej agentúre Innovate UK.

Na radiačnom mapovaní založený softvér N-Visage™ Gamma Imager spoločnosti Createc v roku 2009 počas kritickej počiatočnej fázy získal z NDA rozpočtu pre výskum a vývoj  investíciu 50 000 libier (56 000 eur).

RISER Drone | BueBear Systems
RISER Drone | BueBear Systems
N-Visage Radiation Imaging | Createc
N-Visage Radiation Imaging | Createc

O tri roky neskôr NDA, ktorý dohliada na vyčistenie a vyraďovanie 17 najstarších jadrových zariadení a výskumných zariadení vo Veľkej Briánii, sa pripojil k iným vládnym organizáciám a investoval ďalšie finančné prostriedky do celého radu jadrových projektov. To viedlo k spolupráci medzi spoločnosťou Createc a leteckým systémom Blue Bear z Bedfordu.

N-Visage sa prvýkrát použil v budovách reaktorov v JE Fukušima-Daiiči pred niekoľkými rokmi a je teraz pripravený na návrat, ale namontovaný na drone RISER. Systém môže byť nasadený cez malé otvory, v tesných priestoroch a prostredí s vysokými dávkami.