Na fúznom reaktore ITER nainštalovali zásobník hélia. Bude chladiť kryogénny systém

Projekt ITER v hodnote 15 miliárd eur je navrhnutý tak, aby demonštroval vedeckú a technologickú uskutočniteľnosť riadenej jadrovej syntézy a bude najväčším experimentálnym zariadením pre jadrovú syntézu na svete.

0
283

Na Medzinárodnom termonukleárnom experimentálnom reaktore (ITER) v južnom Francúzsku namontovali prvú zo šiestich nádrží plynného hélia (GHe). Vyrobili ju v Európe.

Organizácia Fusion for Energy (F4E), ktorá spravuje európsky podiel na projekte ITER, uviedla, že nádrž, ktorá váži 150 ton, bola inštalovaná 14. februára 2018.

Zásobníky GHe vyrobené vo francúzskej spoločnosti Air Liquide budú odoberať hélium z reaktora a počas prevádzky pôsobiť ako zásobník hélia. Každá nádrž bude skladovať približne 800 kg hélia. Nádrže sú súčasťou kryogénneho systému ITER a zohrávajú dôležitú úlohu pri chladení stroja na -269 °C a pri skladovaní plynov.

Projekt ITER v hodnote 15 miliárd eur je navrhnutý tak, aby demonštroval vedeckú a technologickú uskutočniteľnosť riadenej jadrovej syntézy a bude najväčším experimentálnym zariadením pre jadrovú syntézu na svete. Jadrová fúzia je proces, ktorý prebieha v Slnku a vo hviezdach.

Európa prispieva takmer polovicou nákladov na výstavbu ITER. Ďalších šesť členov – Čína, India, Japonsko, Južná Kórea, Rusko a USA – prispievajú rovnakou mierou do zvyšku.