India plánuje masívne investície, pribudne až 18 nových reaktorov

0
20
Indická jadrová elektráreň Kakrapar
Indická jadrová elektráreň Kakrapar. Zdroj: DAE (GODL-India)

India plánuje do roku 2031 pridať do svojho energetického mixu ďalších osemnásť jadrových reaktorov, čím sa celková kapacita z jadrovej energie v krajine zvýši na 22,4 GW. Informáciu priniesol štátny jadrový prevádzkovateľ Nuclear Power Corporation of India Limited (NPCIL). India v súčasnosti disponuje čistou jadrovou kapacitou na úrovni 6,2 GW.

Momentálne je v Indii v prevádzke 22 jadrových blokov, osem ďalších je vo výstavbe a na naplánovaných 10-tich blokoch s kombinovanou kapacitou 7 GW prebiehajú predprojektové činnosti. Oznámenie NPCIL prišlo po minulotýždňovej výzve vlády, aby súkromný sektor investoval približne 26 miliárd dolárov (23,9 miliardy eur) do sektora jadrovej energie. Podľa zdrojov agentúry Reuters vláda rokuje s najmenej piatimi súkromnými spoločnosťami, pričom od každej žiada investíciu približne 440 miliárd rupií (5,3 miliardy dolárov, 4,8 miliardy eur).

Jadro pomôže znížiť výrobu z uhlia

India momentálne komerčne prevádzkuje 22 reaktorov, ktoré vyprodukujú do 5 % z celkovej výroby elektriny v krajine. Najľudnatejšia krajina sveta je vo veľkej miere stále závislá na produkcii z uhlia, preto prichádza s plánom výstavby ďalších 10-tich reaktorov. Pôjde o závody Kajga-5 a -6 v štáte Karnátaka, Mahi Banswara 1-4 v štáte Radžastan, Gorakhpur-3 a -4 v štáte Harijána a Čutka-1 a -2 v štáte Madhjapradéš.

Dvadsiateho februára pripojili k sieti jadrovú elektráreň Kakrapar-4 v západnom štáte Gudžarát. Výstavba tohto 700-MW bloku tlakovodného ťažkovodného reaktora (PHWR) sa začala v novembri 2010.

Dizajn PHWR, ktorým disponujú Kakrapar-3 a -4, vyvinulo Bhabha Atomic Research Center zo skorších návrhov kanadského Candu 220 MW a 540 MW. V Kakrapare sú v komerčnej prevádzke dva staršie bloky PHWR. Každý z blokov Kakrapar-1 a -2, ktoré prevádzkujú od 90. rokov minulého storočia, dosahujú výkon 202 MW.