Indický reaktor Kakrapar-3 prevádzkuje na 100 % výkone

Prvý indický 700 MW blok s reaktorom s tlakovou ťažkou vodou (PHWR) začal prevádzku na plnom výkone. Uviedli to tlačové správy s odvolaním sa na predstaviteľov štátnej Nuclear Power Corporation of India Ltd (NPCIL).

0
53
Indická jadrová elektráreň Kakrapar
Indická jadrová elektráreň Kakrapar. Zdroj: DAE (GODL-India)

Kakrapar-3 v štáte Gudžarát v západnej Indii začal komerčnú prevádzku v júni, no doteraz fungoval na 90 % svojej kapacity, uvádzajú správy. Blok, ktorý vlastní a prevádzkuje NPCIL, bol pripojený k sieti v januári 2021. Jeho výstavba sa začala v roku 2010.

Komerčná prevádzka sa oneskorila čiastočne z dôvodu úprav a vylepšení, ktoré boli potrebné na základe spätnej väzby pri uvádzaní do prevádzky.

V jadrovej elektrárni Kakrapar sú v komerčnej prevádzke dva staršie PHWR. Oba bloky, Kakrapar-1 a -2, majú výkon 202 MW, a začali prevádzku v 90. rokoch. Pôvodný 700-MW PHWR bol navrhnutý v Bhabha Atomic Research Center neďaleko Bombaja zo skorších dizajnov Candu 220 MW a 540 MW z Kanady.

India, ktorá asi 48 % svojej energie vyrába z uhlia, má 19 jadrových blokov v komerčnej prevádzke a osem je vo výstavbe – jeden PHWR Kakrapar-4, štyri Ruskom dodané tlakovodné reaktory v Kudankulame, dva PHWR v Radžastáne a prototyp rýchleho množivého reaktora v jadrovej lokalite Madras.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) zabezpečuje flotila reaktorov približne 3,1 % výroby elektriny v krajine.

V decembri vláda potvrdila plány na výstavbu najmenej 10 ďalších jadrových elektrární na zvýšenie produkcie čistej energie. Budú to bloky Kaiga-5 a Kaiga-6 v štáte Karnataka, Mahi Banswara 1-4 v štáte Rádžastán, Gorakhpur-3 a -4 v štáte Haryana a Chutka-1 a -2 v štáte Madhjapradéš.

Vláda už uviedla, že jadrová kapacita by mala do roku 2031 dosiahnuť 22 480 MW, čo je nárast z dnešných 6 290 MW (čistých). Síce nepovedala, či jej plánovaný výkon 22 480 MW bol čistý alebo hrubý, no v každom prípade by to predstavovalo výrazný, trojnásobný nárast.