Irán plánuje postaviť vlastný 360-megawattový reaktor

Krajina pracuje na výstavbe jadrovej elektrárne v Darchovine, v provincii Chúzestan na západe Iránu.

0
41

Počas podujatia venovaného rozvoju jadrovej energetiky o výstavbe nového reaktora v Teheráne informoval hovorca Organizácie pre atómovú energiu Iránu (AEOI) Behrouz Kámalvandí. Jeho slová potvrdil aj iránsky prezident Ebráhím Raísí s tým, že jeho krajina bude pokračovať v mierových jadrových aktivitách.

„Výstavba jadrových elektrární nie je fantáziou, ale veľmi dôležitou potrebou našej krajiny,“ povedal Kámalvandí, ktorého citovala tlačová agentúra Mehr. „Momentálne dohliadame na výstavbu 360-megawattovej iránskej elektrárne v Darchovine,“ dodal s tým, že cieľom je realizovať väčšinu projektu ľahkovodného reaktora vo vlastnej réžii.

Behrouz Kámalvandí na teheránskom samite ďalej informoval o zámeroch AEOI, ktorej odborný panel pripravuje stratégiu pre iránsky jadrový priemysel na nasledujúcich 20 rokov. Na podujatí prezentovali viacero úspešných projektov súvisiacich s technológiou štiepenia jadra, hovorilo sa o vývoji rádiofarmák, nových postupov pri liečbe rakoviny, ale aj o laseroch či kontrolných systémoch.

„Výskumná práca vedcov v oblasti mierového využitia jadrovej energie sa našťastie zrýchľuje a vláda bude tento proces podporovať,“ vyhlásil v Teheráne prezident Iránu Raísí. „Na národný deň jadrovej energetiky chceme zdôrazniť, že jadrové aktivity, opierajúce sa o kreativitu a inovatívne opatrenia, budú naďalej smerovať k čoraz väčšiemu pokroku,“ dodal.

Irán v súčasnosti prevádzkuje jeden jadrový reaktor ruskej výroby Búšehr-1, ktorý prifázovali k sieti v septembri 2011. Výstavba druhého bloku v tejto lokalite sa začala pred dvoma rokmi, pričom jeho komerčná prevádzka je naplánovaná na rok 2024.