ITER: Bernarda Bigota opäť potvrdili za generálneho riaditeľa. Vedie projekt „Slnka na zemi“

0
116

Rada Medzinárodného termonukleárneho experimentálneho reaktora (ITER) vymenovala Bernarda Bigota, generálneho riaditeľa organizácie ITER, do tejto funkcie aj na druhé päťročné funkčné obdobie od marca 2020 do marca 2025.

Projekt dokončený na 60%

Od marca 2015, keď pán Bigot prevzal vedúce postavenie organizácie ITER, sa projekt „dôsledne riadil akčným plánom, ktorý nasmeroval výstavbu, výrobu a riadenie projektov na úspech,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Výsledkom bol „dramaticky zlepšený výkon“, čo vyplýva z dodržiavania nákladov a plánov, uvádza sa vo vyhlásení. Projekt bol nedávno dokončený na 60% s prvou plazmou naplánovanou na rok 2025. Prvá plazma znamená, že reaktor je schopný vytvoriť v jeho jadre roztavenú hmotu elektricky nabitého plynu, plazmy, a je kľúčovým medzníkom k úplnej energii z fúzie do roku 2035.

Dodržiavajú rozpočet

Členovia Rady ITER minulý rok uviedli, že projekt postupuje v rámci rozpočtu. Rada neuviedla žiadne podrobnosti o nákladoch na projekt, ale už predtým sa hovorilo o približne 15 miliardách €.

ITER, ktorý je vo výstavbe v Cadarache v južnom Francúzsku, je navrhnutý tak, aby demonštroval vedeckú a technologickú uskutočniteľnosť riadenej jadrovej syntézy a bude najväčším experimentálnym zariadením pre jadrovú syntézu na svete. Európa prispieva takmer polovicou nákladov na jeho výstavbu. Ďalších šesť členov v projekte – Čína, India, Japonsko, Južná Kórea, Rusko a USA – prispievajú rovnakým dielom k zvyšku.