Koniec jadra v Nemecku: Jeden z troch zostávajúcich blokov dostal zelenú na vyradenie z prevádzky

Ministerstvo životného prostredia Bádensko-Württemberska vydalo povolenie na vyradenie z prevádzky a demontáž jadrového bloku Neckarwestheim 2.

0
90
Nemecká jadrová elektráreň Neckarwestheim. Foto: EnBW
Nemecká jadrová elektráreň Neckarwestheim. Foto: EnBW

Jadrový blok Neckarwestheim 2 s výkonom 1 400 MW je jedným z troch posledných nemeckých jadrových blokov v prevádzke. Prevádzkovateľ očakáva, že demontáž potrvá desať až pätnásť rokov. Termín vyradenia nemeckých reaktorov z prevádzky je stanovený zákonom najneskôr do 15. apríla tohto roku.

Nemecká energetická spoločnosť EnBW oznámila, že dostala povolenie na vyradenie a demontáž jadrového bloku Neckarwestheim 2. Spoločnosť EnBW požiadala o povolenie na vyradenie bloku z prevádzky v júli 2016. Firma je zároveň prvým nemeckým prevádzkovateľom jadrových zariadení, ktorý získal toto povolenie pre všetky svoje bloky. Neckarwestheim 1, Obrigheim a Philippsburg 1 a 2 sú v rôznych štádiách vyraďovania.

„Povolenie na vyraďovanie bloku Neckarwestheim 2 je nielen dôležitým krokom pre Neckarwestheim, ale aj silným signálom, že spoločnosť EnBW to s realizáciou energetickej transformácie myslí vážne. Cieľom nášho hlavného plánu vyraďovania, ktorý sme vypracovali pred viac ako desiatimi rokmi, je okrem iného zabezpečiť bezpečné a rýchle vyradenie našich jadrových elektrární z prevádzky. V súčasnosti máme ako prví v Nemecku všetky potrebné povolenia,“ povedal Jörg Michels, generálny riaditeľ divízie jadrovej energetiky spoločnosti EnBW.

Neckarwestheim 2 je najmladší blok v Nemecku, ktorý bol uvedený do komerčnej prevádzky v apríli 1989. Blok s tlakovodným reaktorom s výkonom 1 400 MW vyrobil v minulom roku 11 TWh elektrickej energie.

Koniec jadrovej energetiky v Nemecku sa blíži

Nemecká vláda sa v auguste 2011 rozhodla upustiť od jadrovej energie v reakcii na haváriu v japonskej elektrárni Fukušima. Spolu s týmto rozhodnutím okamžite ukončilo prevádzku osem blokov: Phillipsburg 1, Neckarwestheim 1, Isar 1, Unterweser, Biblis A a B, Brunsbüttel a Krümmel. Zostávajúce reaktory dostali povolenie na prevádzku do konca roka 2022.

V októbri minulého roka však nemecký spolkový kabinet schválil prevádzku zvyšných troch jadrových blokov aj po skončení roka 2022. Blokom bola udelená výnimka do 15. apríla 2023, takže najneskôr od soboty už jadrová energia nebude po viac ako 60 rokoch figurovať v energetickom mixe Nemecka.