Estónsko určilo štyri potenciálne lokality pre prvú jadrovú elektráreň

Estónsko určilo štyri potenciálne lokality pre jadrovú elektráreň, nakoľko zvažuje plány na svoje prvé komerčné energetické reaktory.

0
21
Estónsko určilo štyri potenciálne lokality pre prvú jadrovú elektráreň
Estónsko určilo štyri potenciálne lokality pre prvú jadrovú elektráreň.

Štyri najlepšie miesta, podľa analýzy pre ministerstvo financií tejto pobaltskej krajiny, sú Toila v okrese Ida-Viru v severovýchodnom Estónsku; Kunda v okrese Laane-Viru v severovýchodnom Estónsku; Loksa v okrese Harju, tiež na severovýchode; a Varbla v okrese Parnu na juhozápade Estónska.

Tlačové správy v Estónsku citovali hovorcu ministerstva financií, ktorý povedal, že podrobná analýza bude nasledovať vtedy, keď sa štát rozhodne postaviť jadrovú elektráreň. „Veľa závisí od technologického výberu – kde môžeme vykonať prácu, koľko pôdy je potrebnej a aký veľký bude sociálno-ekonomický vplyv,“ povedal hovorca.

Analýzu vykonala infraštruktúrna poradenská firma Skepast & Puhkim, ktorej zástupca Triin Lepland uviedol, že proces výberu konečného miesta pre akúkoľvek potenciálnu jadrovú elektráreň bude prebiehať postupne.

Hovorca ministerstva životného prostredia uviedol, že vzhľadom na veľkosť Estónska je jednou z možností malý modulárny reaktor (SMR) s výkonom do 300 MW.

Vládna pracovná skupina pre jadrovú energetiku pripravuje záverečnú správu o plánoch pre jadrovú energiu, ktorá by mala byť hotová do konca roka.

V októbri sa v návrhu správy pracovnej skupiny uvádzalo, že Estónsko by mohlo mať svoju prvú jadrovú elektráreň do roku 2035, ale politici ešte musia plány podpísať a konečná verzia správy nebude hotová do roku 2023. Tlačové správy uviedli, že ak sa rozhodne o výstavbe jadrovej elektrárne, bude nasledovať výber technológie.

Estónska spoločnosť pre SMR Fermi Energia si nedávno vybrala BWRX-300 od americkej GE-Hitachi ako preferovanú jadrovú elektráreň pre potenciálne nasadenie v krajine.