MAAE: Prognózy ukazujú neistotu jadrovej energie

0
117

Prognózy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) do roku 2030 naznačujú, že globálna kapacita výroby jadrovej energie by sa mohla znížiť približne o 8% alebo – v inom scenári – sa zvýšiť o 25%.

Do roku 2050 v scenári s nízkym rastom môže jadrová kapacita poklesnúť o 6% a v scenári s vysokým rastom narásť o 80%. V porovnaní s minulým rokom sa nové odhady do roku 2050 znížili o 33 GW (e) vo vysokom a o 15 GW v nízkom scenári, uviedla MAAE.

Vydanie Odhadov energetiky, elektriny a jadra na obdobie do roku 2050 ponúka zmiešaný odhad budúceho prínosu jadrovej energie k celosvetovej výrobe elektriny, čiastočne závislý od toho, či môže významná nová kapacita nahradiť reaktory vyraďované z prevádzky.

MAAE uviedla, že prognózy z roku 2019 obsahujú menej neistôt v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi v dôsledku nedávnych informácií o budúcnosti existujúcich reaktorov v niektorých regiónoch a dlhodobých plánoch na ich rozšírenie.

Varovala však, že na nahradenie vyradených reaktorov z dôvodu veku, ekonomiky alebo iných faktorov môže byť potrebná významná nová kapacita.