MAAE: Prognózy ukazujú neistotu jadrovej energie

0
13

Prognózy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) do roku 2030 naznačujú, že globálna kapacita výroby jadrovej energie by sa mohla znížiť približne o 8% alebo – v inom scenári – sa zvýšiť o 25%.

Do roku 2050 v scenári s nízkym rastom môže jadrová kapacita poklesnúť o 6% a v scenári s vysokým rastom narásť o 80%. V porovnaní s minulým rokom sa nové odhady do roku 2050 znížili o 33 GW (e) vo vysokom a o 15 GW v nízkom scenári, uviedla MAAE.

Vydanie Odhadov energetiky, elektriny a jadra na obdobie do roku 2050 ponúka zmiešaný odhad budúceho prínosu jadrovej energie k celosvetovej výrobe elektriny, čiastočne závislý od toho, či môže významná nová kapacita nahradiť reaktory vyraďované z prevádzky.

MAAE uviedla, že prognózy z roku 2019 obsahujú menej neistôt v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi v dôsledku nedávnych informácií o budúcnosti existujúcich reaktorov v niektorých regiónoch a dlhodobých plánoch na ich rozšírenie.

Varovala však, že na nahradenie vyradených reaktorov z dôvodu veku, ekonomiky alebo iných faktorov môže byť potrebná významná nová kapacita.

PRIDAJTE KOMENTÁR

Prosíme, vložte svoj komentár
Tu uveďte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.