Ministerstvo schvaľuje plány prvej poľskej jadrovej elektrárne

0
45
AP1000 Westinghouse
AP1000 Westinghouse

Poľské ministerstvo pre klímu a životné prostredie schválilo plány na prvú komerčnú jadrovú elektráreň (JE) v krajine, ktorá bude postavená v Pomoransku na severe krajiny.

Projekt, na ktorý dohliada štátna spoločnosť Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), je prvým jadrovým projektom v Poľsku, ktorému bolo udelené principiálne rozhodnutie. PEJ uviedla, že principiálne rozhodnutie oznámené v stredu (12. júla) je formálnym potvrdením, že „investičný projekt spoločnosti je v súlade s verejným záujmom a politikou štátu, vrátane energetickej politiky“. Rozhodnutie znamená, že PEJ teraz môže požiadať o ďalšie povolenia vrátane stavebného povolenia.

„Dnešné rozhodnutie nás približuje k momentu, keď prvá poľská jadrová elektráreň začne fungovať a vyrábať elektrinu, ktorá zabezpečí primeraný objem energie v základnom zaťažení elektrizačnej sústavy v tridsiatych rokoch,“ povedala Anna Lukaszewska-Trzeciakowska, štátna tajomníčka a splnomocnenkyňa vlády pre strategickú energetickú infraštruktúru.

PEJ predložila svoju žiadosť o zásadné rozhodnutie 13. apríla 2023. Obsahovala popis projektových charakteristík, vrátane technológie AP1000 od Westinghouse, ktorá bude pre elektráreň použitá.

V novembri 2022 Varšava uviedla, že si vybrala americkú spoločnosť Westinghouse Electric na dodávku jej technológie reaktora AP1000 pre jadrovú elektráreň s tromi blokmi v lokalite Lubiatowo-Kopalino neďaleko pobrežia Baltského mora v Pomoransku.

Plány novej výstavby JE sú ústrednou súčasťou úsilia Poľska zásadne prehodnotiť svoj energetický sektor do roku 2040. Spustenie prvého bloku AP1000 sa očakáva v roku 2033 a ďalšie by mali nasledovať v 40. rokoch. Poľsko plánuje druhú veľkú komerčnú JE, hoci žiadne miesto nebolo zatiaľ oznámené. Niekoľko spoločností tiež oznámilo plány na nasadenie malých modulárnych reaktorov.

„Principiálne rozhodnutie je prvým kľúčovým administratívnym rozhodnutím získaným pre jadrový projekt,“ povedal Lukasz Mlynarkiewicz, úradujúci prezident PEJ. „To ukazuje, že spoločnosť krok za krokom dosahuje ciele stanovené na tento rok, ktoré nás približujú k začatiu výstavby prvej jadrovej elektrárne v Poľsku.“

zdroj: NucNet