Na maďarskej JE Paks 2 začnú pracovať od januára 2018

0
284

Práce na Rusmi financovanom rozšírení jadrovej elektrárne Paks v Maďarsku (maďarsky Paksi Atomerőmű) sa začnú v januári 2018. Po rozhovoroch medzi premiérom Viktorom Orbánom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Budapešti to 28. augusta potvrdil maďarský minister zahraničných vecí. Stavebné práce na dvoch nových reaktoroch v JE Paks 2 sa oneskorili, keď EÚ skúmala zákonnosť projektu. „Teraz nič nemôže zastaviť výstavbu,“ povedal Peter Szijjárto, ktorého citovala maďarská tlačová agentúra MTI.

Podľa dohody podpísanej v roku 2014, Rusko dodá pre Paks 2 dva reaktory typu VVER-1200, ako aj pôžičku vo výške až 10 miliárd € na financovanie 80% projektu v hodnote 12 miliárd €. Minulý mesiac ruský Atomstrojexport, generálny dodávateľ JE Paks 2, uviedol, že začal proces obstarávania turbogenerátorov pre plánované reaktory.

Súčasná JE Paks so štyrmi blokmi bola vybudovaná v 70. a 80. rokoch 20. storočia v komunistickej ére s pomocou Sovietskeho zväzu a podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu poskytuje približne 50% elektrickej energie v Maďarsku.