Nemecké energetické spoločnosti včera varovali pred potenciálnou medzerou medzi kapacitou konvenčných elektrární a dopytom do roku 2023 v dôsledku postupného vyraďovania jadrovej energie a uhlia a vyzvali politikov, aby investorom pomohli odmenou za nové kapacity.

Vyraďovanie jadrových elektrární v Nemecku

Nemecko by mohlo do roku 2023 vyradiť výkon 26 000 MW elektrickej energie – čo je ekvivalent 26 jadrových elektrární – zatiaľ čo podľa súčasných plánov a stavebnej činnosti by pravdepodobne pridalo len 4650 MW, uviedlo nemecké združenie energetického priemyslu BDEW.

„To, čo prichádza na trh, nestačí na to, aby vyrovnalo to, čo sa stratí z hľadiska zaisteného výkonu s postupným vyraďovaním uhlia a postupným vyraďovaním jadrovej energie.“

Štefan Kapferer, výkonný riaditeľ BDEW, povedal: „Nová kapacita na trhu nie je dostatočná na kompenzáciu toho, čo zmizne v následných výpadkoch uhlia a jadrovej energie. Pointa je, že musíme budovať, budovať, budovať.“

Vláda Angely Merkelovej, ktorá predtým presadzovala jadrovú energiu, sa rozhodla v dôsledku havárie Fukušima-Daiiči v roku 2011 okamžite uzavrieť osem najstarších jadrových elektrární v Nemecku a zatvoriť ďalších deväť do roku 2022.