Nórsky inštitút energetických technológií (IFE) sa rozhodol natrvalo odstaviť výskumný reaktor Jeep-II ako posledný prevádzkovaný reaktor v krajine.

Nórsky Jeep skončil

Začiatkom tohto roku IFE vyhlásil, že sú potrebné „rozsiahle a nákladné vylepšenia“, aby reaktor Jeep-II v Kjelleri, asi 25 km severovýchodne od Osla, mohol ostať v prevádzke. Inštitút vo svojom vyhlásení z 26. apríla 2019 napokon uviedol, že jeho predstavenstvo sa rozhodlo, že o prevádzke reaktora rozhodne na základe „celkového technického a ekonomického hodnotenia“.

„Nórsko finančne prispieva na riadenie odpadu a vyraďovanie z prevádzky, ale prípadná oprava a ďalšia prevádzka reaktora Jeep-II bude zodpovednosťou IFE a IFE sa nemôže spoliehať na vládnu podporu. IFE nemá prostriedky na znášanie rizika samotnej opravy. Rada sa preto rozhodla, že nebude pokračovať v prevádzke reaktora Jeep-II.“

Uzavretie Jeep-II má „obmedzené dôsledky“ na výskum IFE. „IFE je jedným z najväčších nórskych výskumných ústavov so silnými medzinárodnými výskumnými skupinami v oblasti energetiky, zdravotníctva, digitalizácie a jadrovej technológie.“

Nórsko: Aký malo výskumný reaktor?

Jeep-II je v prevádzke od roku 1967 a využíva sa na výskum vo fyzike, výskum materiálov, rakoviny, obnoviteľných zdrojov energie a jadrového odzbrojenia. Reaktor je od decembra 2018 odstavený na plánovanú údržbu a kontrolu. V januári bola zistená korózia na niekoľkých komponentoch, ktoré sú dôležité pre bezpečnosť reaktora. IFE povedal, že oprava bude vyžadovať dlhodobé odstavenie reaktora so značnými nákladmi na opravy, ktoré prevyšujú jeho finančné možnosti.

V júni 2018 sa IFE rozhodol natrvalo zatvoriť výskumný reaktor Halden v Nórsku, pričom povedal, že riziká spojené s jeho udržiavaním v prevádzke boli príliš veľké.